העמותה, הפועלת במזרח ירושלים, קיבלה את התרומות מחברות באיי הבתולה במשך כ-13 שנה. מסמכים בנקאיים חסויים שהוגשו לממשל האמריקאי טוענים כי אברמוביץ הוא בעל השליטה בשלוש מהחברות הללו וקשור לרביעית. דוברו של אברמוביץ: "הוא תורם נדיב למטרות אזרחיות בישראל ולקהילות יהודיות בעולם"; אלע"ד בתגובה: מכבדים את פרטיות התורמים

הכפר סילוואן השבוע. צילום: דוד וינקור

הזווית הישראלית של הדלפת Fincen Files

חברות הקשורות לרומן אברמוביץ תרמו לעמותת אלע"ד 350 מיליון שקל

העמותה, הפועלת במזרח ירושלים, קיבלה את התרומות מחברות באיי הבתולה במשך כ-13 שנה. מסמכים בנקאיים חסויים שהוגשו לממשל האמריקאי טוענים כי אברמוביץ הוא בעל השליטה בשלוש מהחברות הללו וקשור לרביעית. דוברו של אברמוביץ: "הוא תורם נדיב למטרות אזרחיות בישראל ולקהילות יהודיות בעולם"; אלע"ד בתגובה: מכבדים את פרטיות התורמים

הכפר סילוואן השבוע. צילום: דוד וינקור
הכפר סילוואן השבוע. צילום: דוד וינקור

העמותה, הפועלת במזרח ירושלים, קיבלה את התרומות מחברות באיי הבתולה במשך כ-13 שנה. מסמכים בנקאיים חסויים שהוגשו לממשל האמריקאי טוענים כי אברמוביץ הוא בעל השליטה בשלוש מהחברות הללו וקשור לרביעית. דוברו של אברמוביץ: "הוא תורם נדיב למטרות אזרחיות בישראל ולקהילות יהודיות בעולם"; אלע"ד בתגובה: מכבדים את פרטיות התורמים

הכפר סילוואן השבוע. צילום: דוד וינקור

הכפר סילוואן השבוע. צילום: דוד וינקור

אורי בלאו

יחד עם

20.9.2020

תקציר הכתבה

מ

סמכים בנקאיים מצביעים על כך שחברות הקשורות לאיש העסקים רומן אברמוביץ' או נשלטות על ידו, תרמו למעלה ממאה מיליון דולר לעמותת אלע"ד הפועלת במזרח ירושלים. החברות רשומות באיי הבתולה הבריטיים והעומד מאחוריהן נחשף כעת לראשונה. הכספים הללו סייעו לעמותה לשנות את פניו של הכפר הפלסטיני סילוואן במזרח ירושלים.

אלע"ד (קיצור של "אל עיר דוד") נוסדה ב-1986 במטרה לחזק את "הקשר היהודי לירושלים לדורותיה באמצעות סיורים, הדרכה, איכלוס והוצאת חומר הדרכה". במשך שנים היתה העמותה מזוהה בעיקר עם פעילות ההתנחלות במזרח ירושלים, אולם בשנים האחרונות היא ממתגת את עצמה כמי שעוסקת בעיקר בחינוך ובתיירות ופחות בהתנחלות. כך למשל באתר הרשמי של העמותה, אין כמעט אזכור לפעילות ההתנחלות אבל לעומת זאת יש איזכור לפעילות משותפת שנערכה בדצמבר האחרון עם מועדון זאפה התל אביבי. שחר שילה, שעמד עד 2016 בראש מערך השיווק של אלע"ד, הסביר בראיון ל־BBC (שחקר את התרומות לעמותה בשיתוף עם הח"מ) כי באמצע שנות האלפיים, כשתוכניות בנייה חדשות של אלע"ד בסילוואן נבלמו, שונתה אסטרטגיית הפעולה של העמותה והיא החלה להשקיע בתיירות. "האסטרטגיה הנבחרת," אמר, "היא שימוש בתיירות מורשת", שבאמצעותה ניסתה אלע"ד "לעצב מציאות ולהשפיע על דעת הקהל". כך, הוסיף, ביקשה העמותה לקדם את מטרותיה: "ריבונות יהודית על ירושלים הקדומה לדורי דורות ולנצח נצחים". מלבד תיירים ישראלים וזרים, מגיעים לאתרים שמפעילה העמותה גם סיורים מאורגנים של  בתי ספר וחיילים.

צילום: ICIJ

אלע"ד היא מהעמותות הגדולות והעשירות בישראל ומחזיקה נכסים בהיקף עצום. ניתוח דוחות העמותה שהוגשו מאז שנת 2005 מעלה כי הכנסותיה לאורך התקופה עמדו על למעלה ממיליארד שקל. שבע מאות מיליון שקל מהסכום נכנסו לקופת העמותה כתרומות והיתרה הגיעה מתקציבי מדינה, השתתפויות בכיסוי חפירות ארכיאולוגיות, והכנסות מאתרי התיירות המנוהלים על ידה.

דוברו טוען שהוא "תומך נדיב ומחוייב למטרות אזרחיות ויהודיות". אברמוביץ' (צילום: רויטרס)

הדוחות האחרונים שהגישה אלע"ד מתייחסים לשנת 2018, שבה עמד מחזור הכספים שלה על כ-116 מיליון שקל. אלע"ד דיווחה לרשם העמותות ששווי הנדל"ן שלה קרוב לרבע מיליארד שקל, מתוכם כ-140 מיליון שקל הם "נדל"ן להתיישבות".

אלע"ד היא מהעמותות הגדולות והעשירות בישראל. הדוחות האחרונים שהגישה לרשם העמותות מתייחסים לשנת 2018, שבה עמד מחזור הכספים שלה על כ-116 מיליון שקל. אלע"ד דיווחה לרשם ששווי הנדל"ן שלה קרוב לרבע מיליארד שקל, מתוכם כ-140 מיליון שקל הם "נדל"ן להתיישבות"

באותה שנה דיווחה אלע"ד על תרומות בסך כ-84 מיליון שקל, כשהחלק הארי מתוכן הגיע מאגודת הידידים של העמותה, היושבת בניו יורק. אבל כמו בכל אחת מהשנים האחרונות, אלע"ד נהנתה גם מתרומות שהגיעו מאיי הבתולה הבריטים, בסכומים משמעותיים. מניתוח של דוחות העמותה עולה שבין 2005 ל-2018 קיבלה אלע"ד מחברה ששמה Farleigh כמעט 176 מיליון שקל; חברה בשם Leiston תרמה קצת פחות מ-94 מיליון שקל; Ovington תרמה כ-65 מיליון ו־Cantley תרמה כ-13 מיליון. ארבע החברות, שנרשמו באיים הפסטורליים באותו היום בשנת 2003 ובאותה הכתובת, תרמו לאלעד בסך הכל 348,422,122 מיליון שקל, סכום שמשקף כמחצית מהיקף התרומות לאלע"ד בשנים הללו.

אלע"ד: אנו מדווחים את הנדרש על פי חוק

התיק של אלע"ד ברשם העמותות הוא תיק עב כרס שכולל בתוכו מאות מסמכים. מעיון בו עולה שבמשך השנים הוזכרו החברות התורמות מאיי הבתולה בתכתובות שניהלה העמותה עם הרשם. בשנת 2007, למשל, ביקש הרשם מאלע"ד לקבל פרטים נוספים על החברות שתרמו בשנת 2005, ביניהן החברות באיי הבתולה. אלע"ד סירבה לבקשה בתקיפות ובתשובתה לרשם מסרה כי היא מדווחת את כל הנדרש ממנה על פי חוק. זמן קצר אחר כך הפסיקה אלע"ד להעביר לרשם את פירוט התורמים, ושבה לעשות כן רק יותר מעשור אחר כך, בעקבות דרישת הרשם. באותו שלב, בשנת 2016, דיווחה אלע"ד בדיעבד מי היו התורמים ואותן ארבע חברות מאיי הבתולה הופיעו ברישומים שוב ושוב. בשנת 2007, לדוגמא, הן העבירו לאלע"ד קרוב לתשעים אחוז מהתרומות שקיבלה. באותה שנה שימש חלק הארי של התרומות ל"פרויקטים שונים של פיתוח והתיישבות בעיר דוד".

עד כה לא היה ידוע מי עומד מאחורי החברות הללו אולם הדלפת ענק של דוחות פיננסים חסויים, שהוגשו על ידי בנקים בכל העולם לאגף למודיעין פיננסי במשרד האוצר האמריקאי, שופכת לראשונה אור על התעלומה.

בשנת 2016, דיווחה אלע"ד בדיעבד מי היו התורמים ואותן ארבע חברות מאיי הבתולה הופיעו ברישומים שוב ושוב מבלי שהובהר מי עומד מאחוריהן. בשנת 2007, לדוגמא, הן העבירו לאלע"ד קרוב לתשעים אחוז מהתרומות שקיבלה. באותה שנה שימש חלק הארי של התרומות ל"פרויקטים שונים של פיתוח והתיישבות בעיר דוד"

המסמכים, שהוגשו לקונגרס האמריקאי כחלק מחקירת המעורבות הרוסית בבחירות 2016 לנשיאות, דלפו לאתר BuzzFeed שחלק אותם עם ארגון העיתונאים החוקרים (ICIJ) ודרכו עם כ-400 עיתונאים מ-108 כלי תקשורת בעולם. השותפים הישראלים של ה־ICIJ הם הח"מ ושומרים, המרכז לתקשורת ודמוקרטיה. אלע"ד עצמה והתרומות שהועברו לה, יש להדגיש, אינם מוזכרים כלל במסמכים הללו.

המסמכים שדלפו כוללים בין היתר פרטים על אנשי עסקים וחברות רבות בעולם, ובכלל זה מידע על Ultimate Beneficial Owners של חברות שונות וביניהן חברות אוף שור רבות. UBO, בעל זכות שביושר בעברית, הוא מינוח פיננסי־משפטי שמתאר את בעל השליטה או את הבעלים של חברה מסוימת.

ארבעת החברות שתרמו לאלעד מוזכרות בדוח שהעבירה השלוחה האמריקאית של דויטשה בנק למשרד האוצר האמריקאי. רומן אברמוביץ, נטען במסמכים הללו, הוא ה־UBO של שלוש מהחברות (Farleigh Ovington ו־Cantley). המסמך אינו מציין מי הוא ה־UBO של חברת Leiston אך נאמר בו כי לפי מספר מקורות (כוונת הבנק היא ככל הנראה לכלי תקשורת; א' ב') Leiston היא חברת השקעות שמחזיקה מספר חוזים של שחקני כדורגל ונמצאת בשליטתו של מקורב לאברמוביץ.

יותר ממיליון מבקרים בשנה. אחד האתרים שמפעילה אלע"ד (צילום: דוד וינקור)

אברמוביץ', יליד רוסיה, הפך לאזרח ישראלי בשנת 2018 ומיד התברג בצמרת רשימות עשירי ישראל עם הון שמוערך בכלי התקשורת ב-12-13 מיליארד דולר. בשנים האחרונות הוא רכש לפחות שני נכסי נדל"ן בתל אביב: מלון ורסנו בשכונת נווה צדק ובית המגן הסמוך אליו, ובתחילת השנה דווח כי הוא רכש גם אחוזה בהרצליה פיתוח.

אברמוביץ לא מתבטא בפומבי בנושאים פוליטיים, מדיניים, או בכלל ועמדותיו לגבי יחסי ישראל והפלסטינים אינן ידועות. עם זאת סכומי העתק שחברות הקשורות לו תרמו לאלע"ד סייעו לשנות את המציאות באחד המקומות הנפיצים בעולם. כך לאורף השנים שבהם תרמו החברות לאלע"ד הוכפל מספר המתנחלים בסילוואן ומספר המבקרים באתרי העמותה זינק ליותר ממיליון בשנה

אברמוביץ' מוכר בעיקר בזכות בעלותו על קבוצת הכדורגל הבריטית צ'לסי, כמו גם בזכות היאכטה המפוארת שלו ועסקים חובקי עולם. הוא נחשב לאיש פרטי מאוד, וכן לפילנטרופ נדיב במיוחד, עם תרומות של מאות מיליוני דולרים לארגונים יהודיים ברוסיה, סיוע למאבק באנטישמיות בבריטניה ותרומות עתק לבית החולים שיבא. הוא לא מתבטא בפומבי בנושאים פוליטיים, מדיניים, או בכלל ועמדותיו לגבי יחסי ישראל והפלסטינים אינן ידועות. עם זאת סכומי העתק שחברות הקשורות לו תרמו לאלע"ד סייעו לשנות את המציאות באחד המקומות הנפיצים בעולם. כך למשל, כשהחלו לזרום התרומות מאיי הבתולה עמד מספר המתנחלים של העמותה בסילוואן על כ-190 ומספר המבקרים בגן הלאומי עיר דוד, עמד על כמאה וחמישים אלף בשנה. כחמש עשרה שנה ומאות מיליוני שקלים אחר כך, מתגוררים בסילוואן מספר כמעט כפול של יהודים, ומספר המבקרים באתרי אלע"ד השונים עבר את המיליון בשנה. אלה כאמור לא היו ההכנסות והתרומות היחידות של אלע"ד אך היו נתח משמעותי מהכנסותיה.

דובר מטעמו של אברמוביץ מסר ל־BBC את התגובה הבאה: "מר אברמוביץ הוא תומך נדיב ומחויב של החברה האזרחית בישראל ושל הקהילה היהודית. ב-20 השנים האחרונות הוא תרם יותר מ-500 מיליון דולר למערכת הבריאות והחינוך בישראל ולקהילות יהודיות בכל העולם".

בתשובה לשאלה לגבי יחסי העמותה עם אברמוביץ אמר ל־BBC דורון שפילמן, סגן נשיא העמותה, כי אלע"ד מכבדת את פרטיותם של תורמיה.