"על סכומים נמוכים יותר שוטרים הגיעו לחקירה פלילית, אבל אצלנו במח"ש כולם שותקים"

דוח פנימי של מח"ש קובע כי חוקרים במחלקה משתמשים בכלי רכב מבצעיים לנסיעות פרטיות, בניגוד לנהלים. אמצעים טכנולוגיים שהיו אמורים למנוע זאת מעולם לא הותקנו. בנוסף, גורמים במחלקה התלוננו שלחוקרים בכירים אושר לקחת הביתה רכב מבצעי באופן קבוע בנוסף להחזרים של אלפי שקלים על רכב פרטי. משרדי המשפטים והאוצר: ההסדרים אושרו על ידי כלל הדרגים הרלוונטיים. חשיפת שומרים

ראשת מח"ש עו"ד קרן בר מנחם. צילום: רפי קוץ

דוח פנימי של מח"ש קובע כי חוקרים במחלקה משתמשים בכלי רכב מבצעיים לנסיעות פרטיות, בניגוד לנהלים. אמצעים טכנולוגיים שהיו אמורים למנוע זאת מעולם לא הותקנו. בנוסף, גורמים במחלקה התלוננו שלחוקרים בכירים אושר לקחת הביתה רכב מבצעי באופן קבוע בנוסף להחזרים של אלפי שקלים על רכב פרטי. משרדי המשפטים והאוצר: ההסדרים אושרו על ידי כלל הדרגים הרלוונטיים. חשיפת שומרים

ראשת מח"ש עו"ד קרן בר מנחם. צילום: רפי קוץ
ראשת מח"ש עו"ד קרן בר מנחם. צילום: רפי קוץ

דוח פנימי של מח"ש קובע כי חוקרים במחלקה משתמשים בכלי רכב מבצעיים לנסיעות פרטיות, בניגוד לנהלים. אמצעים טכנולוגיים שהיו אמורים למנוע זאת מעולם לא הותקנו. בנוסף, גורמים במחלקה התלוננו שלחוקרים בכירים אושר לקחת הביתה רכב מבצעי באופן קבוע בנוסף להחזרים של אלפי שקלים על רכב פרטי. משרדי המשפטים והאוצר: ההסדרים אושרו על ידי כלל הדרגים הרלוונטיים. חשיפת שומרים

ראשת מח"ש עו"ד קרן בר מנחם. צילום: רפי קוץ

ראשת מח"ש עו"ד קרן בר מנחם. צילום: רפי קוץ

דניאל דולב

יחד עם

26.6.2022

תקציר הכתבה

ר

ס"ר ע' שירת כחוקר בתחנת משטרה באזור ירושלים. כיוון שהוא במקור מהצפון שכר ע' לאחר הצבתו דירה בבירה שאיפשרה לו להיות קרוב לתחנה. אלא שע' מעד: כשביקש סיוע בשכר דירה הוא ציין כי זה עמד על 1,800 שקלים בחודש כשבפועל עמד הסכום על 1,700 שקלים. ע' ככל הנראה התכוון להשתמש בכסף הנוסף לתשלום חשבונות הדירה אף שהמשטרה משתתפת רק בשכר הדירה עצמו.

הפער בין הסכומים עלה כשנבדקו המסמכים שהגיש ע' ועוד לפני שהועבר לו כסף בפועל, ועד מהרה הוא מצא את עצמו במשרדי המחלקה לחקירות שוטרים. משוטר מבטיח שרצה להתקדם, הפך פתאום ע' לחשוד שנחקר באזהרה בחשד לקבלת דבר במרמה. התיק הפלילי נגדו אמנם נסגר לבסוף, אולם המחלקה לחקירת שוטרים הפנתה את המקרה לבית הדין המשמעתי של המשטרה. 

מתברר שכאשר מדובר בהטבות לאנשי מח"ש עצמם, הסטנדרטים הרבה יותר גמישים: מסמכים פנימיים של המחלקה מעלים כי במח"ש התפתח נוהג של שימוש ברכבי כוננות מבצעים לנסיעות פרטיות, היעדר כמעט מוחלט של פיקוח, ואפילו חשד לקבלת כפל הטבות בשווי אלפי שקלים בחודש. בשנתיים האחרונות התריעו כמה גורמים במח"ש מספר פעמים בפני מנהלת המחלקה עו"ד קרן בר מנחם שההסדר אינו תקין וייתכן שאף גובל בפלילים. לאחר שהדברים לא טופלו, הובא הנושא גם לידיעתו של המשנה לפרקליט המדינה לעניינים פליליים, מומי למברגר.

"אנחנו חוקרים דברים כאלה", אומר גורם במח"ש שנחשף לפרטים. "לא יכול להיות שבנאדם יקבל מהמדינה במשך שנים אוטו צמוד לחמישה ימים בשבוע, וגם החזרי נסיעות. על סכומים הרבה יותר נמוכים מזה, ששוטרים קיבלו באופן חד פעמי, פתחנו בחקירה פלילית. ופה הדרכים הכי בכירים יודעים מזה וכולם שותקים".

משרדי מח"ש. צילום: רפי קוץ
מסמכים פנימיים של המחלקה מעלים כי במח"ש התפתח נוהג של שימוש ברכבי כוננות מבצעים לנסיעות פרטיות, היעדר כמעט מוחלט של פיקוח, ואפילו חשד לקבלת כפל הטבות בשווי אלפי שקלים בחודש. בשנתיים האחרונות התריעו כמה גורמים במח"ש מספר פעמים בפני מנהלת המחלקה עו"ד קרן בר מנחם שההסדר אינו תקין וייתכן שאף גובל בפלילים

גרים רחוק? יש אוטו מבצעי

מח"ש היא יחידה חריגה במשרד המשפטים: העובדה שמדובר ביחידה חוקרת מכתיבה התנהלות שונה משל המחלקות האחרות במשרד. כך למשל עומדים לרשות מח"ש כעשרים רכבים מבצעיים (המכונים "רכבי איגום"), שבדומה לניידות משטרה, אינם צמודים לבעל תפקיד כזה או אחר, אלא לשלוחות של המחלקה ברחבי הארץ.

כל חוקרי מח"ש נהנים מהחזרי נסיעות גבוהים ביחס לשירות הציבורי. הם מקבלים החזר מלא על ביטוח וטסט, לצד החזר נסיעות של עד 500 ק"מ בחודש. הטבה זו, ששוויה מוערך ביותר מ-10,000 שקלים בשנה, אמורה לכסות על כך שהם מגיעים לעבודה ברכבם הפרטי.

יחד עם זאת, כאמור, אופי העבודה במח"ש כולל לעתים הקפצה לזירות אירוע בשעות לא שגרתיות. לפיכך, לפני כעשור אישר משרד האוצר לחוקרים שנמצאים בכוננות לקחת לביתם רכב מבצעי, ולהשתמש בו במקרה שהם נדרשים לנסיעה מבצעית. מדובר בהסדר חריג מאד בשירות המדינה, ולכן הוצבו תנאים נוקשים: הוא הוגבל לעשרה לילות בחודש, על החוקרים נאסר בתכלית האיסור לבצע ברכב נסיעות פרטיות, ואף נקבע כי בכלי הרכב תותקן מערכת אלקטרונית שתוכל לפקח על כך.

לפני כשנה, ביולי 2021, הורה ראש אגף החקירות והמבצעים במח"ש, ירון וילנאי, לבצע עבודת מטה מקיפה בנוגע לשימוש בכלי הרכב המבצעיים במחלקה. המשימה הוטלה על קצין האג"ם של המחלקה יחד עם שני ראשי צוותים, בהם א'. התברר כי למרות ש"על הנייר" ישנו איסור שימוש בכלי הרכב המבצעיים לנסיעות פרטיות, והדבר אף הובהר בהדרכות שהועברו לכלל אנשי מח"ש, הנוהג במחלקה היה שלאחר שעות העבודה נעשה בכלי הרכב המבצעיים שימוש פרטי כמעט ללא הגבלה. המערכת האלקטרונית שהייתה אמורה לוודא כי לא נעשה שימוש כזה, מעולם לא הותקנה.

"הדבר דורש התייחסות כי לפי הפירוש הברור (של הנחיית משרד האוצר. ד"ד) חוקר רשאי לקחת את הרכב לביתו ולהעמידו ליד הבית ללא כל שימוש פרטי", נכתב במסמך. "יודגש כי זהו בפירוש לא המצב (...) הנוהג כיום שחוקר כונן (המילה חסרה במקור. ד"ד) להשתמש ברכב האיגום לאחר שעות העבודה לנסיעות פרטיות ללא כל הגבלה למעט זמינות של 45 דקות לכתובת השלוחה. במקרים רבים חוקרים משאירים את הרכב הפרטי בשלוחה ולוקחים את רכב האיגום לביתם".

בניגוד למה שנכתב בעבודת המטה, במח"ש ובאוצר טוענים כי היו "מקרים בודדים" שבהם חוקרים השתמשו ברכבים מבצעיים לנסיעות פרטיים, ושבמקרים אלו החוקרים אולצו לשלם את שווי המס כאילו היה להם ביום הנסיעה רכב צמוד. עם זאת, לאור העובדה שמערכת המעקב האלקטרונית לא הותקנה, קשה לדעת כיצד במשרד המשפטים מקיימים פיקוח אפקטיבי על האיסור.

משרד האוצר. צילום: שאטרסטוק
למרות ש"על הנייר" ישנו איסור שימוש בכלי הרכב המבצעיים לנסיעות פרטיות, והדבר אף הובהר בהדרכות שהועברו לכלל אנשי מח"ש, הנוהג במחלקה היה שלאחר שעות העבודה נעשה בכלי הרכב המבצעיים שימוש פרטי כמעט ללא הגבלה. המערכת האלקטרונית שהייתה אמורה לוודא כי לא נעשה שימוש כזה, מעולם לא הותקנה

ההסדר המיוחד של שני הבכירים

הנסיעות של החוקרים שבכוננות הם רק חלק מהסיפור. ב-2019 ביקשה מנהלת מח"ש עו"ד קרן בר מנחם, לאשר הסדר מיוחד לשני ראשי שלוחות במחלקה. השניים, לפי הסבריה של מח"ש, התגוררו במרחק רב יחסית מהשלוחות שעליהן פיקדו, ולכן נדרשו לנסיעות ארוכות יחסית.

על פי ההסדר שאישר האוצר, השניים הורשו לקחת הביתה רכב מבצעי במשך 22 ימים בחודש - כמעט כל ימי העבודה בחודש. גם הפעם נאסר על ביצוע נסיעות פרטיות ברכבים המבצעיים לאחר שעות העבודה, איסור שאמור היה להיאכף על ידי המערכת האלקטרונית. עוד נקבע שכל חריגה מההסדר תביא לקיזוז משכרם של ראשי השלוחות. זמן מה לאחר מכן אושר לבקשת מח"ש הסדר דומה אך מצומצם יותר לראש צוות שלישי, שהורשה לקחת הביתה רכב מבצעי לעשרה לילות בחודש.

בקיץ 2020 פנה למנהלת מח"ש א', שהיה אז ראש צוות וטען שההסדר שאושר לראשי השלוחות מהווה כפל הטבות ואינו תקין. בפועל, לדבריו, ראשי השלוחות קיבלו רכב מבצעי כרכב צמוד, ובמקביל המשיכו ליהנות מהחזרי נסיעות על רכבם הפרטי, כמו כלל החוקרים במחלקה. ההיגיון מאחורי התלונה: אם החזרי הנסיעות נועדו לפצות את החוקרים על הגעה לעבודה ברכב הפרטי, אין להם הצדקה כאשר בעל התפקיד יכול לקחת הביתה רכב מבצעי ולהגיע בו לעבודה באופן קבוע.

א' הרגיש כי תלונתו לא קיבלה את ההתייחסות הראויה, ופנה גם למי שהיה סגנה של בר מנחם, משה סעדה. האחרון העלה בפניה שוב את העניין, וגם בפני המשנה לפרקליט המדינה למברגר. בר מנחם פטרה את הסוגיה בנימוק כי הרכבים המבצעיים אינם "מוצמדים" לראשי השלוחות ולכן דינם שונה.

בנובמבר אותה שנה פנתה מח"ש שוב לאוצר וביקשה להאריך את ההסדר. האוצר אישר את הבקשה.

הדוח הפנימי של מח"ש: מה האוצר יודע?

למרות ההסבר של בר מנחם ואישורי האוצר, אי הנוחות מההסדר בקרב גורמים במחלקה לא שכך. בשנה שעברה הורה כאמור וילנאי, ראש אגף החקירות והמבצעים במח"ש, לבצע את עבודת המטה בנוגע לכלי הרכב המבצעיים. מעבר לממצאים הבעייתיים לגבי שימוש ברכבים מבצעיים לנסיעות פרטיות, עבודת המטה העלתה את החשש כי משרד האוצר אינו מודע לכך שבמקביל להסדר של ראשי השלוחות הם מקבלים החזרי נסיעה ברכב פרטי. בכך לכאורה חיזק את תלונתו של א'. עם זאת, גורמים באוצר אמרו לאחרונה לשומרים כי ההסדר אכן אושר תוך ידיעת הפרטים המלאים, וכי באוצר סברו שהוא יעיל - כל עוד אכן נשמר האיסור על נסיעות פרטיות.

בינתיים ההסדר הוארך פעם נוספת עד לסוף השנה הנוכחית. א', ראש הצוות שהתריע בפני ראשת מח"ש בר מנחם על ההסדר הבעייתי, עזב את המחלקה לפני חצי שנה לטובת משרה בגוף ביטחוני, תוך שהוא טוען כי מתנכלים לו ומנסים לפגוע בזכויותיו. סעדה, סגן מנהל המחלקה שהסתכסך פומבית עם בר מנחם ואף הגיש תביעה על התעמרות בעבודה, פוטר מתפקידו בתחילת השנה.

תגובות

משרד המשפטים: "הנושא מאושר על ידי כלל הדרגים הרלוונטיים" | האוצר: "חריגות מינוריות ביותר"

מדוברות משרד המשפטים נמסר בתגובה: "נושא כוננות חוקרי מח"ש, ורכבי המשרד המשמשים אותם לכוננות, מאושר על ידי כלל הדרגים הרלוונטיים במשרד המשפטים וכן על ידי החשב הכללי. ככל שמתקיימת חריגה באופן השימוש הנקבע ברכב מתבצע חיוב בשכרו של העובד. במקרים בודדים בהם נמצאה חריגה חויב שכרו של העובד. יתרה מכך השימוש ברכבי המשרד לרבות רכבי מח"ש מפוקח ע"י יחידת התחבורה במשרד המשפטים".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי "בדיונים שהתקיימו בין החשכ"ל ומשרד המשפטים הובהר שבמסגרת הכוננות ועל מנת להבטיח הגעה מהירה לאירוע חקירתי זה או אחר, כונני מח"ש יוצאים עם הרכב ממקום העבודה בסיום יום העבודה, והם רשאים להמשיך בשגרת יומם כל עוד עומדים בגבולות הגזרה שהוגדרו. כמו כן, יצוין כי במקרים אחדים בהם אירעו חריגות (ויובהר כי מדובר בחריגות מינוריות ביותר), ננקטו סנקציות כספיות כלפי אלו שביצעו את החריגה".

עוד נמסר מהאוצר: "נושא כוננות חוקרי מח"ש והשימוש ברכבי מח"ש כפוף לבקרה ולפיקוח אדוקים הן של הנהלת מח"ש, הן של יחידת התחבורה של משרד המשפטים והן של מנהל הרכב הממשלתי והחשב הכללי. בנוסף, נבהיר כי הנושא שבנדון אושר עד לסוף שנת 2022 והמשך קיומו יבחן לקראת סוף שנת 2022. המתווה שניתן מאפשר לעובדים אלו לבצע את עבודתם תוך מתן מענה לצרכים מיוחדים באופן יוצא מהכלל ובכפוף לבקרות נדרשות".