"איש אמנם מעולם לא הגיש בקשה בזמן שהמשפט בעניינו מתנהל, אבל אין מניעה להגיש בקשה כזו"

יצחק הרצוג נבחר לנשיא ה-11 של מדינת ישראל כאשר סוגיית החנינה לבנימין נתניהו, שאפשרית גם במהלך ההליך המשפטי ולא רק אחרי שיסתיים, לא רק שתעמוד לפתחו אלא תגדיר במידה רבה את כהונתו. ניתוח מיוחד של שומרים מביא את הסוגיה המשפטית ואת המאבק שהתחולל מאחורי החיוכים הממלכתיים של המועמדים לנשיאות

נתניהו והרצוג השבוע בכנסת לאחר בחירת הרצוג לנשיא. צילום: רויטרס

יצחק הרצוג נבחר לנשיא ה-11 של מדינת ישראל כאשר סוגיית החנינה לבנימין נתניהו, שאפשרית גם במהלך ההליך המשפטי ולא רק אחרי שיסתיים, לא רק שתעמוד לפתחו אלא תגדיר במידה רבה את כהונתו. ניתוח מיוחד של שומרים מביא את הסוגיה המשפטית ואת המאבק שהתחולל מאחורי החיוכים הממלכתיים של המועמדים לנשיאות

נתניהו והרצוג השבוע בכנסת לאחר בחירת הרצוג לנשיא. צילום: רויטרס
נתניהו והרצוג השבוע בכנסת לאחר בחירת הרצוג לנשיא. צילום: רויטרס

יצחק הרצוג נבחר לנשיא ה-11 של מדינת ישראל כאשר סוגיית החנינה לבנימין נתניהו, שאפשרית גם במהלך ההליך המשפטי ולא רק אחרי שיסתיים, לא רק שתעמוד לפתחו אלא תגדיר במידה רבה את כהונתו. ניתוח מיוחד של שומרים מביא את הסוגיה המשפטית ואת המאבק שהתחולל מאחורי החיוכים הממלכתיים של המועמדים לנשיאות

נתניהו והרצוג השבוע בכנסת לאחר בחירת הרצוג לנשיא. צילום: רויטרס

נתניהו והרצוג השבוע בכנסת לאחר בחירת הרצוג לנשיא. צילום: רויטרס

חן שליטא

יחד עם

31.5.2021

תקציר הכתבה

ב

עוד התקשורת מתמקדת באפשרות שהנשיא הבא יחון את ראש הממשלה נתניהו, יש גם ראש ממשלה לשעבר, שבחירתו של הנשיא הבא, יכולה להשפיע על ענייניו המשפטיים, וליתר דיוק על רישומו הפלילי. זהו אהוד אולמרט, שראובן ריבלין, הנשיא הנוכחי נתן להבין שלא ימחוק את הרישום הפלילי בעניינו. אולמרט ניסה את מזלו פעמיים. בראשונה משך את הבקשה, כשהבין שריבלין לא מתכוון להיענות לה, ובשניה באמצעות עורכי דין מטעמו שנפגשו עם ריבלין והבינו שאינו מתכוון לשנות את דעתו. הנשיא מעולם לא קיבל החלטה רשמית בעניינו, אבל גם אם היה מקבל אפשר לפי החוק להגיש שוב בקשה, בתנאי שעברה חצי שנה מההחלטה הקודמת וחל שינוי משמעותי בנסיבות.

אולמרט, לפי פרקליטיו דאז, מעוניין במחיקת הרישום הפלילי, כיוון שהוא מהווה מכשול בפני חברות בדירקטוריונים, הוצאת ויזות ופתיחת חשבונות בנק. ולא מפני שבדעתו לחזור לחיים הפוליטיים.

האם יצחק (בוז'י) הרצוג או מרים פרץ ישיבו לו בחיוב? ומה תהיה המלצת מחלקת החנינות במשרד המשפטים, בעידן שאחרי אביחי מנדלבליט, שעתיד לסיים את כהונתו בסוף ינואר? ימים יגידו. אבל כדאי לזכור פרט טריוויה מעניין באותו נושא: אחד היועצים שמובילים את הקמפיין של פרץ בכנסת הוא חגי אליאס, ששימש במשך שנים ארוכות יועץ התקשורת של אולמרט. ב-2012 אליאס דווקא הופיע בבית המשפט כעד אופי מטעמה של שולה זקן, ראש לשכתו של אולמרט שהעידה נגדו, והעיד כי זקן "שימשה כחפץ בידי אולמרט". מה טיב היחסים כיום בין השניים? לפניית שומרים בנושא, השיב אליאס "אני מסייע לפרץ בהתנדבות, לא הייתי בקשר עם אולמרט שנים רבות".

לשאלת שומרים, האם יש אפשרות שיגיש בקשה למחיקת הרישום הפלילי לנשיא הבא. השיב אולמרט: "זו שאלה לא ראויה. את חופרת משהו כדי לעשות משהו. אני לא מעורב בבחירות לנשיאות ולא חושב עליהן. השאלה מה אעשה אם ולמה, זה קשקוש לא ראוי. זו שאלה היפותטית על מצב היפותטי".

למה היפותטי? ביולי יכנס הנשיא החדש לתפקידו.

אין לי שום עניין להתייחס לשאלה. מה יהיה כשיהיה נשיא חדש, אני לא יודע בעצמי מה אעשה. ולגבי חגי אליאס, אין לי קשר איתו. כבר שלוש שנים לא דיברנו. וגם את מרים פרץ מעולם לא פגשתי. חגי אליאס הוא איש חכם ויעיל. היא בהחלט מצאה איש מתאים שיוכל לעזור לה. אם מישהו היה שואל אותי, אם חגי מתאים לתת עצות, בהחלט הייתי אומר שכן".

חנינת נתניהו: הנושא שיגדיר את הכהונה

עד כאן קולות מהעבר. לכל ברור שסוגיית החנינה לנתניהו לא רק שתעמוד לפתחם של הרצוג או פרץ, אלא שהיא במידה רבה תגדיר את כהונתם. היכן עומד הנושא מבחינה משפטית? בחוק יסוד נשיא המדינה נכתב שהנשיא מוסמך להקל בעונשים של עבריינים. לא נכתב בו שעליהם להמתין לפסק דין חלוט בעניינם, כך שתיאורטית חנינה עומדת על הפרק בכל שלב, גם היום. אומנם עד כה איש מעולם לא הגיש בקשה בזמן שהמשפט מתנהל, אבל גורם משפטי בכיר לשעבר אומר לשומרים ש"אף שזה לא קרה עד היום, אין מניעה להגיש כזו בקשה כזו, אם אתה מכיר בכך שעצם הגשת כתב האישום הופכת אותך לעבריין". אנשי השב"כ בפרשת קו 300 נעזרו בזה כשביקשו וקיבלו חנינה לפני תחילת ההליכים המשפטיים, צעד שנחשב גם הוא מאוד חריג. והנה אנקדוטה נוספת מן העבר: מי שחנן אותם היה הנשיא השישי של מדינת ישראל חיים הרצוג.

"נראה לך שמישהו מהם ישים את זה בצורה ישירה על השולחן, כשכל דבר עלול להיות מוקלט ולשמש בהמשך עילה לחקירה?", אומר לשומרים גורם פעיל במערכת הפוליטית. "אף אחד לא יגיד אני רוצה לדבר על חנינה, אלא אני מאוד מקווה שתהיה לנו אוזן קשבת בבית הנשיא לסוגיות משפטיות. עם נוסחים מעורפלים אי אפשר ללכת ללהב 433 ולומר שיש פה עסקה תמורת חנינה. והמועמדים ודאי יגידו שנבוא לדון בנושא בצורה עניינית והוגנת. הכול פה מכבסת מילים"

ראש הממשלה נתניהו בפתח משפטו בשנה שעברה. צילום: רויטרס

כיצד ינהג נתניהו? מן הסתם הוא בחן את האופציות הנוכחיות, העריך ששתיהן טובות בעיניו, וחופש ההצבעה שהעניק לסיעת הליכוד ישרת אותו: פרץ חסרת ניסיון פוליטי, ואילו הרצוג הוא יו"ר מפלגת העבודה לשעבר - שכמעט סגר איתו בעבר ממשלת אחדות. כלומר מצד אחד אדם אפשר לעבוד איתו ומצד שני איש מחנה השמאל-מרכז, שחנינה מצידו תראה אפילו מרשימה יותר.

לכן גם לא הציג נתניהו מועמד מטעם הליכוד. אם יתמוך במועמד מסוים, יטען כלפיו שאותו מועמד שהריץ, פסול מלתת לו חנינה. אם היה רץ בעצמו,  סיכוי לא רע שבבחירות חשאיות, יותר מדי חברי כנסת היו סוגרים איתו חשבון, והופכים אותו לברווז צולע הן בזירה המשפטית והן בפוליטית. לא תרחיש שנתניהו יכול להרשות לעצמו.

הפעיל הפוליטי אלדד יניב פנה לפני שבועיים ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה לבדוק מידע לפיו הרצוג פנה לפני שנתיים לנשיא המדינה בבקשה לבדוק אפשרות לחון את נתניהו לפני משפט. במגעים המוקדמים היו שותפים, לדברי יניב, מקורבו של נתניהו, נתן אשל ומקורבו של הרצוג,  מוטי סנדר. ההנחה היא כי הרצוג עשוי להתנהל לפי אותה אג'נדה גם בשבתו כנשיא.

ממטה הרצוג נמסר אז בתגובה כי "אין ולא היו כל סיכום או הבטחה בנושא חנינה או נושא אחר הנוגע לסמכויותיו של נשיא המדינה או מוסד הנשיאות, לנתניהו או לכל אדם אחר". הם הוסיפו כי דבריו של הרצוג בתוכנית "המטה המרכזי" בעד שקילת חנינה לנתניהו בתמורה לפרישתו מהחיים הפוליטיים בשם האינטרס הציבורי, נאמרו שנתיים לפני החלטת היועץ להעמידו לדין. סנדר, מצדו, אמר השבוע למקורביו כי בדעתו להגיש תביעת דיבה כנגד יניב, אולם נקב במועד שלאחר הבחירות לנשיאות. הוא סירב להכחיש רשמית את הפרסום.

בשבוע הבחירות, ביום ראשון נפגשה פרץ עם נתניהו, ביום שני נפגש ראש הממשלה עם הרצוג. האם השיחות נסובו על הפיל שבחדר? "אני לא מאמין שעניין החנינה יעלה בצורה בוטה", אומר לשומרים אחד הבחשנים במערכת הפוליטית,  "גם לא צריך להעלות את זה, זה מרחף בחדר גם ככה. נתניהו הוא גם לא היחיד שעלול להידרש לחנינה. יש עוד חברי כנסת שעלולים להימצא במצב דומה. חלקם עברו שימוע, וממתינים להחלטת היועץ בעניינם כמו אריה דרעי בתיק עבירות המס ודוד ביטן שחשוד בעבירות של קבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים. וחלקם ממתינים לשימוע כמו יעקב ליצמן (בגין שיבוש הליכי משפט והפרת אמונים), וחיים כץ (בחשד להעלמת הכנסות). ישנה גם פאינה קירשנבאום שהורשעה לפני חודשיים בפרשת שחיתות מסועפת. היא אמנם כבר לא ח"כית, אבל אולי מישהו בישראל ביתנו ירצה בכל זאת לפרגן לה.

"נתניהו הוא גם לא היחיד שעלול להידרש לחנינה. יש עוד חברי כנסת שעלולים להימצא במצב דומה. חלקם עברו שימוע, וממתינים להחלטת היועץ בעניינם כמו אריה דרעי ודוד ביטן. וחלקם ממתינים לשימוע כמו יעקב ליצמן וחיים כץ (בחשד להעלמת הכנסות). ישנה גם פאינה קירשנבאום שהורשעה לפני חודשיים בפרשת שחיתות מסועפת. היא אמנם כבר לא ח"כית, אבל אולי מישהו בישראל ביתנו ירצה בכל זאת לפרגן לה"

אריה דרעי (משמאל ועם כיוון השעון), דוד ביטן, יעקב ליצמן וחיים כץ. צילומים: יצחק הררי - באדיבות דוברות הכנסת, עמוס בן גרשום - לע"מ, רויטרס

"נראה לך שמישהו מהם ישים את זה בצורה ישירה על השולחן, כשכל דבר עלול להיות מוקלט ולשמש בהמשך עילה לחקירה? אף אחד לא יגיד אני רוצה לדבר על חנינה, אלא אני מאוד מקווה שתהיה לנו אוזן קשבת בבית הנשיא לסוגיות משפטיות. עם נוסחים מעורפלים אי אפשר ללכת ללהב 433 ולומר שיש פה עסקה תמורת חנינה. והמועמדים ודאי יגידו שנבוא לדון בנושא בצורה עניינית והוגנת. הכול פה מכבסת מילים".

איך הח"כים מחליטים במי לבחור?

אז על מה באמת מדברים בפגישות האישיות שמקיימים המועמדים עם חברי הכנסת, כשהם מבקשים את תמיכתם? "הבחירות האלה מושתתות על רמת הקשר האישי שיש לאותו מועמד עם חברי הכנסת", אומר לשומרים ח"כ לשעבר שמכיר את הנושא מקרוב. "הם לא יודו בזה, אבל לנבחרי ציבור חשוב לשמור על קשר עם נשיא המדינה, כי חשוב להם לקבל הכרה מסמלי המדינה. חבר כנסת שרוצה לקדם מיזם מסוים, ישמח שבית הנשיא יפרוס עליו את חסותו, כי זה מעניק יוקרה וממלכתיות ומסייע לגייס כספים מאנשי עסקים לאותו מיזם.

"ולכן חבר כנסת ישאל את עצמו, לפני שהוא בוחר למי להצביע, האם האדם הזה יענה לי לטלפון כשאצטרך את עזרתו? האם יכיר לי תודה ויקיים טקס הענקת פרסים צנוע בנושא שאני מקדם? יצטלם עם הילדים החמודים מהעמותה שאני פועל עבורה? ובכלל, האם יזמין אותי לטקסים ולקבלות פנים? אף אחד לא יגיד בחרתי בו כדי שתהיה לי דלת פתוחה לענייני. יגידו הוא דמות ממלכתית, אני מתחבר יותר לאג'נדה שלו.

"חברי הכנסת גם רואים חשיבות גדולה בהגעת הנשיא לאירועים משפחתיים שלהם. חיתנת את הבת והוא כיבד בנוכחותו? חגגת לילד בר מצווה והוא שלח ברכה? זה נותן לך גב ממלכתי  והרבה כבוד, תחשבי על הפעמים ששמעת חבר כנסת אומר, אפילו נשיא המדינה כיבד אותי בנוכחותו. תצחקי, אבל זה חשוב להם".

"לפני שבוע הייתי אומר לך שבוז'י יבחר בתשעים אחוז, היום זה שבעים אחוז", אומר לשומרים איש ליכוד. "אני רואה את קבוצות הווטסאפ של הליכוד, העניין העדתי עובד חזק. הם מדרבנים ח"כים להצביע לה, מחייבים אותם להיפגש איתה, יש לוח שמתעדכן כל ערב - מי קבעו איתה פגישה ומי לא. רשימות שחורות"

הרצוג בימיו כיו"ר מפלגת העבודה. צילום: רויטרס

על מה מדברים המועמדים העכשוויים? "בוז'י הוא פוליטיקאי של חדרים סגורים", אומר יועץ ותיק של אחת המפלגות, "הוא מצוין במפגשים של אחד על אחד, והוא יודע לדבר בשפה של הפוליטיקאים. בסוף אתה רוצה מישהו שיהיה נחמד איתך ויתן לך כבוד. יזמין אותך לאיזו משלחת או אירוע פה ושם. זה לא שלחברי כנסת חסרות הזדמנויות לטוס לחו"ל, אבל אם הנשיא מבקר בעיר הולדתו של אחד הח"כים, אז שלא ישכח לצרף אותו. פוליטיקאי תמיד ישמח שיש לו חבר ניצב במשטרה, חבר אלוף בצבא וחבר בבית הנשיא".

לא כל אחד נהנה מהמעמד הזה. חברת כנסת צעירה מספרת: "נפגשתי גם עם אנשים שבסוף החליטו שלא להתמודד. לא תמיד זה נעים. באים אנשים עם היסטוריה מכובדת, ומבקשים את הקול שלך. בוז'י עבד על זה הרבה זמן. כבר לפני שנתיים הוא בא לפגוש אותי בכנסת. דיבר על איך הוא רואה את תפקיד הנשיא, על הצורך לאחות שסעים. הוא הדגיש את היכולת שלו לעבוד עם מנהיגים בעולם. התייחס לדברים ששמעון פרס עשה כדוגמה. הוא סופר נחמד, יזכור איך קוראים לבעלך וינהל סמול טוק. נדמה לפעמים שמאז שהוא נולד הוא מתכונן לתפקיד הזה".

מקורבת למגעים של הרצוג עם חברי הכנסת: "גם פרץ עובדת בקמפיין הזה תקופה ארוכה. היא אולי לא נפגשה רשמית עם חברי כנסת, כי חיכתה לראות אם ביבי יודיע שהוא רץ. אבל בהחלט פעלה לקבל הכרה בזירה הציבורית, שתקדם אותה במירוץ".

מה שואלים את הרצוג?

"הח"כים רוצים לדעת איזה בית נשיא זה יהיה, במה הוא יעסוק. נשיאות בהיבט הפוליטי והמדיני. כל מגזר רוצה שתהיה לו את חלקת האלוהים הקטנה שלו בבית הנשיא, ושיהיה מאוזן. לא יותר מדי לשום כיוון. נשיאות זה לא רק לנאום ולעורר השראה. צריך לתת מענה למה שקורה בזירה הפוליטית בארץ ובעולם, יש הסכם עם איראן על הפרק, גם פרס וגם ריבלין התעסקו בזה, וסביר להניח שגם הנשיא הבא ידרש לזה. אם ריבלין דיבר בנאום הבכורה שלו כנשיא על איחוי ארבעת השבטים, אצל בוז'י זה יהיה חמשת השבטים, כולל יהדות התפוצות".

העניין המגדרי, העניין העדתי - והשכול

איך יגיבו לכך החרדים? בגזרת פרץ קופצים על המציאה. "נכון שלא קל לנו עם החרדים, בעיקר עם האשכנזים", אומרים שם, "אבל בסוף הם יצטרכו לבחור בין אישה לבין רפורמים שיעשו את הכינוסים שלהם בבית הנשיא. לגבי הספרדים, אנחנו מקווים שיתגברו שם על העניין המגדרי לטובת העדתי".

גורם מטעם החרדים מגיב: "לא סתם פרץ דיברה בראיון לידיעות על כך שבית הנשיא ישמור שבת. זה עלה בשיחות איתה, והיא מנסה לגייס חברי כנסת על הרקע הזה. אני חושב שיותר קל לה אצל הימין המתנחלי מאשר אצל החרדים. גם בוז'י עובד על הזיקה למסורת. זה נכון שחברי הכנסת החרדים מכירים אותו שנים מהעבודה המשותפת בכנסת. אז עכשיו הוא מזכיר שוב את סבא שלו שהיה הרב הראשי האשכנזי, ולאנשי ש"ס הוא מספר על המפגשים המרגשים שהיו לו עם הרב עובדיה. אנחנו מניחים שלשמאל הוא יאמר שהנושאים הליברלים קרובים לילבו, ולליכודניקים שהוא בקשרים טובים עם ביבי ויהיה להם קל לעבוד יחד".

מקורב למרים פרץ אומר על פגישותיה עם הח"כים: "אף אחד לא מזכיר חנינה. בעיקר מעלים קושיות בדבר ההתאמה לכל מיני אירועים ומקבלים תשובות נוקבות. שואלים למשל על נסיעות בעולם, כי אומרים הוא יותר דיפלומטי ויודע אנגלית. ומרים עונה להם שכבר שנים היא נפגשת עם שועי עולם. אין מקום שלא הייתה בו ולא דיברה"

מרים פרץ ביום העצמאות ה-67 עם הנשיא ריבלין, רה"מ נתניהו, שר הביטחון לשעבר יעלון והרמטכ"ל לשעבר איזנקוט. צילום: קובי גידעון - לע"מ

מקורב למרים פרץ אומר על פגישותיה עם הח"כים: "אף אחד לא מזכיר חנינה. בעיקר מעלים קושיות בדבר ההתאמה לכל מיני אירועים ומקבלים תשובות נוקבות. שואלים למשל על נסיעות בעולם, כי אומרים הוא יותר דיפלומטי ויודע אנגלית. ומרים עונה להם שכבר שנים היא נפגשת עם שועי עולם. אין מקום שלא הייתה בו ולא דיברה".

ומה עם היכולת לתמרן נושאים פוליטיים עדינים, כמו התרת הפלונטר של הרכבת הממשלה והבחירה למי להעניק את המנדט?

"בכמה נושאים פוליטיים הנשיאה כבר תצטרך להתערב? ואפשר לחשוב כמה יצירתיות ריבלין הפגין, כשהוא נתן לנתניהו את המנדט, ואחריו ללפיד. ביג דיל. אפשר לחשוב איזה שיקול דעת הוא הפעיל.

"לבקר משפחות שכולות היא בטח יודעת לעשות יותר טוב מבוז'י. אין משפחה שכולה שהיא לא הלכה אליה. גם אל הרוגי מירון היא הלכה וחיזקה אותם לבחור בחיים. מרים היא בת הארץ, חיה פה, מכירה דברים. יהיו לה יועצים. יו"ר מפעל הפיס, אביגדור יצחקי שנמנה עם אנשי הקמפיין שמריצים אותה בהתנדבות, היה בעבר יו"ר הקואליציה ומנכ"ל משרד ראש הממשלה כנראה ימשיך לייעץ לה. היא תסתדר.

"העובדה שהיא לא פוליטיקאית היא יתרון, לא חיסרון. כי היא באה לקרב לבבות. לא סתם היא כלת פרס ישראל למפעל חיים לחיזוק הרוח היהודית-ישראלית. כשאחד הח"כים אמר לה, אולי לא תנצחי וזו תהיה אכזבה. היא אמרה, אני לא נסוגה וגם הילדים שלי לא נסוגו".

אזכור השכול של פרץ אינו מקרי. "יש כיפת ברזל מסביב למרים", אומרים בבחירות "אי אפשר באמת לצאת נגד אישה עם רקורד כזה, ששכלה שני בנים בקרב". עד כמה הוא באמת יעזור במירוץ? "כדי להיות נשיא, אתה צריך להיות גם עסקן, לא רק סמל", אומרים מי שמכירים התמודדויות כאלה מקרוב.

נקי מבחוץ, מלוכלך מבפנים

המירוץ הזה שמתנהל מתחת לרדאר, הרבה יותר מלוכלך ממה שהוא נראה. "אנחנו עובדים ממש מעט בנגטיב", אומרים לשומרים גורמים המזוהים עם פרץ וכמעט באותה נשימה אומרים ש"לא יתכן שאדם יכול להיות נשיא המדינה אחרי ששמר על זכות השתיקה בחקירת עמותות ברק. ואיך בן אדם שמריץ את עצמו לנשיאות לפחות שנתיים, ממשיך לעבוד במאה אחוז משרה ויוצא רק שבועיים לפני הבחירות לחל"ת. עם איזה אוטו הוא נסע לפגישות עם חברי הכנסת? איזו מזכירה תיאמה לו אותן?".

נילי רייכמן, דוברת הקמפיין של הרצוג, מגיבה: "אין כל שימוש במשאבי הסוכנות לטובת הקמפיין לנשיאות. עם הכרזתו על התמודדות לתפקיד נשיא המדינה, לקח הרצוג ביוזמתו חופשה ללא תשלום מתפקידו כיו"ר הסוכנות. על רכבו משלם מר הרצוג זקיפת שווי, ככל שכיר אחר במשק הישראלי. גם הטענה בנוגע למזכירה מוכחשת מכל וכל וראשית מתוקף העובדה שלא מתנהל קמפיין בשנתיים האחרונות. מר הרצוג מקפיד קלה כחמורה בכל הנושאים הללו. אוסיף שלאור מגמת השאלות ובכל הכבוד, אנו מזהירים מפני הוצאת לשון הרע".

במעגלים המקיפים את הרצוג, לא נשארים חייבים. פעיל מפלגת העבודה שנחשב מקורב אליו ושמע על הכנת הכתבה שולח לי בווטסאפ כל אזכור בעייתי שעולה ברשת על פרץ. החל מציוץ לא מחמיא מהתקופה שניהלה בית ספר וכלה במאמרי פובליציסטיקה שמסבירים למה הרצוג עדיף על פניה.  

"בוז'י הוא בן אדם חרוץ והנשיאות היא מבחינתו חלום", אומר אדם שעבד איתו בעבר, "הוא הקפיד בשנים האחרונות להיות בקשר טוב עם כולם - דתיים, ערבים, ימנים, שמאלנים. בכל סבב בחירות, התחלפו חלק מהח"כים והוא נדרש לפגוש אנשים חדשים. מזלו שהוא מכיר את הכנסת מצוין. הוא יכול לעשות וויז של הכנסת"

הרצוג במשכן הכנסת ב-2015. צילום: רויטרס

"לפני שבוע הייתי אומר לך שבוז'י יבחר בתשעים אחוז, היום זה שבעים אחוז", אומר לשומרים איש ליכוד. "אני רואה את קבוצות הווטסאפ של הליכוד, העניין העדתי עובד חזק. הם מדרבנים ח"כים להצביע לה, מחייבים אותם להיפגש איתה, יש לוח שמתעדכן כל ערב - מי קבעו איתה פגישה ומי לא. רשימות שחורות".

איך חברי הכנסת מגיבים?

"הם לא מתווכחים, כי צריך בעתיד לעבור פריימריז. ואם אתה מזהה כח של אלפיים איש שלוחצים עליך, אתה נלחץ. אז יפגשו ויביעו תמיכה, בסוף זו הצבעה חשאית. אי אפשר לדעת מי הצביע מה. אבל הדיבור הוא שסוף סוף אנחנו הולכים להביא מישהי משלנו: מתנחלת, מרוקאית, ימנית - מה רע".

"אנחנו עובדים ממש מעט בנגטיב", אומרים לשומרים גורמים המזוהים עם פרץ וכמעט באותה נשימה אומרים ש"איך בן אדם שמריץ את עצמו לנשיאות לפחות שנתיים, ממשיך לעבוד במאה אחוז משרה ויוצא רק שבועיים לפני הבחירות לחל"ת". נילי רייכמן, דוברת הקמפיין של הרצוג, מגיבה: "אין כל שימוש במשאבי הסוכנות לטובת הקמפיין לנשיאות"

נתניהו ופרץ ב-2014. צילום: לע"מ - עמוס בן גרשום

"מרים מפעילה לחץ מכל כיוון אפשרי", אומרת לשומרים ח"כית שמתכוונת להצביע להרצוג. "היועצים שלה מפעילים את כל מי שהם מכירים ומכיר אותנו, כדי לבדוק מה קורה. אמרנו להם שאנחנו עם בוז'י, והם ממשיכים ומתקשרים יום אחרי יום כדי לשכנע. עכשיו גם הבת שלה רוצה להיפגש איתנו. משחקים על זה שאנחנו נשים. לאחת מאיתנו פורטים גם על זה שהיא מזרחית. השיחות לפעמים הן מאוד אגרסיביות. היא אישה מרשימה ואנחנו בעד נשים, אבל היא לא בהכרח מייצגת ערכים פמיניסטיים".  

הרצוג, למען הסר ספק, לא יושב רגל על רגל. "בוז'י הוא בן אדם חרוץ והנשיאות היא מבחינתו חלום", אומר אדם שעבד איתו בעבר, "הוא הקפיד בשנים האחרונות להיות בקשר טוב עם כולם - דתיים, ערבים, ימנים, שמאלנים. לא חושב שהוא השאיר מגזר אחד מקופח. בכל סבב בחירות, התחלפו חלק מהח"כים והוא נדרש לפגוש אנשים חדשים. אנשים אומרים שבשבילו זה ניצחון בטוח, הליכה בפארק, אבל זה קמפיין קשה עם הרבה התרוצצויות בכנסת. מזלו שהוא מכיר את הכנסת מצוין. הוא יכול לעשות וויז של הכנסת".

תפקיד יו"ר הסוכנות מאפשר לפרגן לחברי כנסת.

אם את מדברת על נסיעות לחו"ל. אז בשנה ורבע האחרונות הייתה קורונה, אז לפרגן לח"כים משלחות לחו"ל לא היה על הפרק. וחברי הכנסת גם לא תמיד רוצים לנסוע דרך הסוכנות, כי צריך גם לעבוד".

הוא מקושר מאוד, יכול לחבר חברי כנסת לתורמים. שלא לדבר על זה שהוא מפנה מקום ויכול להמליץ לחברי ועדת האיתור על יורשו. עוד סיבות לח"כים לתמוך בו.

"להרצוג יש גישה לקהילה היהודית בארה"ב, ולתורמים בקהילות יהודיות באירופה. ואין ספק שהוא יכול למנף את זה לדברים שמעניינים אותו. בכל מקרה, בחירת יו"ר סוכנות מצריכה התייעצות עם ראש הממשלה. אבל לפני שמכתירים לו יורש, בואי נראה שיבחר".

אז מה יהיה? והאם תהיה משמעות לכך שמועד הבחירות לתפקיד הנשיא ה-11 הוא גם היום בו צפוי יאיר לפיד להודיע על הקמת ממשלה חדשה? האם תקום, למשל, תנועת נגד לממשלת השינוי, שתביא ימנים וחרדים לשנות את דעתם ולתמוך בפרץ? משה קצב האנדרדוג ניצח בשנת 2000 את שמעון פרס, שנחשב למועמד המוביל. כש-120 ח"כים מצביעים בבחירות חשאיות, צפויות הפתעות עד הרגע האחרון.