דיפלומטיית הצללים: נתיב ההברחות של כספי חיזבאללה נחשף

תחקיר בינלאומי בהשתתפות שומרים חושף כיצד השתמש חיזבאללה בקונסולים לשם כבוד, הנהנים מחסינות דיפלומטית חלקית, כדי להעביר כספים בין מדינות ולהלבין אותם. גורמי מודיעין אומרים כי עד כה הנושא בקושי נחקר וכי מדובר ב"נדבך ענקי ביכולותינו לאכוף את החוק הבינלאומי". דיפלומטיית הצללים

צילומים ואיורים: ICIJ, רויטרס. עיבוד תמונה: נעם תמרי

תחקיר בינלאומי בהשתתפות שומרים חושף כיצד השתמש חיזבאללה בקונסולים לשם כבוד, הנהנים מחסינות דיפלומטית חלקית, כדי להעביר כספים בין מדינות ולהלבין אותם. גורמי מודיעין אומרים כי עד כה הנושא בקושי נחקר וכי מדובר ב"נדבך ענקי ביכולותינו לאכוף את החוק הבינלאומי". דיפלומטיית הצללים

צילומים ואיורים: ICIJ, רויטרס. עיבוד תמונה: נעם תמרי
צילומים ואיורים: ICIJ, רויטרס. עיבוד תמונה: נעם תמרי

תחקיר בינלאומי בהשתתפות שומרים חושף כיצד השתמש חיזבאללה בקונסולים לשם כבוד, הנהנים מחסינות דיפלומטית חלקית, כדי להעביר כספים בין מדינות ולהלבין אותם. גורמי מודיעין אומרים כי עד כה הנושא בקושי נחקר וכי מדובר ב"נדבך ענקי ביכולותינו לאכוף את החוק הבינלאומי". דיפלומטיית הצללים

צילומים ואיורים: ICIJ, רויטרס. עיבוד תמונה: נעם תמרי

צילומים ואיורים: ICIJ, רויטרס. עיבוד תמונה: נעם תמרי

אורי בלאו

יחד עם

דניאל דולב, ICIJ ו-ProPublica

14.11.2022

תקציר הכתבה

ארגון הטרור חיזבאללה עשה שימוש נרחב בקונסולים של כבוד כדי להבריח ולהלבין כספים, כך עולה מתחקיר בינלאומי משותף של עשרות כלי תקשורת בעולם. גורמים ברשויות המודיעין האמריקאיות שחקרו את הרשת הכלכלית של החיזבאללה אומרים כי השימוש בקונסולים היה מתוכנן ומאורגן היטב וכי עד לאחרונה הוא בקושי נחקר על ידי ארגוני המודיעין בעולם. ככל הידוע רק בחודש מארס השנה ננקטו בפעם הראשונה צעדים נגד שני אנשי עסקים ממוצא לבנוני שחיים בגינאה בשל החשד שהבריחו כספים עבור החיזבאללה תוך שימוש בדרכונים דיפלומטים שקיבלו מתוקף מעמדם כקונסולים של כבוד.

את התחקיר, שקיבל את השם Shadow Diplomates יזמו אתר התחקירים האמריקאי פרופובליקה וארגון התחקירנים הבינלאומי ICIJ, והשתתפו בו 45 כלי תקשורת מכל העולם. שומרים, באמצעות באמצעות העיתונאים אורי בלאו ודניאל דולב, היה השותף הישראלי בפרויקט. התחקיר הבינלאומי חשף כי סוחרי סמים מורשעים, סוחרי נשק, טרוריסטים, עברייני מין ונוכלים, שימשו כקונסולים של כבוד ברחבי העולם, וכן כי קונסולים של כבוד שירתו את מטרותיהן של כמה מהממשלות המושחתות ביותר בעולם ובהן צפון קוריאה, סוריה ודרום סודן. 

מעמד הקונסול של כבוד אמנם אינו מקנה חסינות דיפלומטית מלאה אולם מעניק למחזיק בו דרכון דיפלומטי, וכן חסינות מחיפוש בחומרים קונסולריים, מהאזנה ועוד.

צפו בתקציר הפרויקט:

"חיזבאללה הבין שאם הוא נעזר באותם קונסולי כבוד כדי להעביר דברים ממקום למקום הם לא רק פטורים מעונש, אלא שאף אחד לא יעצור אותם לעולם", אומר דיוויד אשר, יועץ כלכלי בכיר בתחום הלוחמה בטרור במשרד ההגנה האמריקאי, שהיה מעורב בחקירות הפדרליות נגד הארגון. "אתה מציג את הדרכון הדיפלומטי שלך, ואף אחד לא שואל שאלות. זה נדבך ענקי ביכולותינו לאכוף את החוק הבינלאומי"

מרוסיה ועד מצרים

לפי התחקיר לפחות 500 קונסולי כבוד בעולם הואשמו רשמית בעבירות פליליות, חלקן חמורות. מספרים אלה הם כמעט בוודאות הערכות חסר כיוון שאף סוכנות בינלאומית לא עוקבת אחר קונסולים של כבוד וממשלות רבות אינן מפרסמות את שמות הקונסולים שמינו.

סרגיי סמסוננקו. איור: ICIJ

התחקיר מצביע בין היתר על השימוש שעושה רוסיה במוסד. כך, מתברר, ברשימת הסנקציות של ארצות הברית מופיעים 30 קונסולים של כבוד וביניהם כמה חברים במעגל הפנימי של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, שהוכנסו לרשימה השחורה לאחר שרוסיה פלשה לאוקראינה. כבוד לחברים של פוטין לא היה השימוש היחיד שעשתה רוסיה במוסד: בצפון מקדוניה, חושף התחקיר, קונסול לשם כבוד מטעם רוסיה בשם סרגיי סמסוננקו אפשר שימוש במשרדו כבסיס למבצע תעמולה רוסי שמטרתו הייתה להגביל את הרחבת השפעתה של נאט"ו. סמסוננקו לא הגיב לתחקיר.

במקומות אחרים בעולם חשף התחקיר שורה ארוכה של עבירות חמורות שביצעו הקונסולים. כך למשל קונסול כבוד במיאנמר, שזכה לחסינות דיפלומטית מטעם ממשלת ארה"ב, ניצל את קשריו כדי לסייע באספקת נשק לחונטה הצבאית האכזרית במהלך מסע רצח עם נגד מיעוטים אתניים במדינה. בגינאה אנס קונסול כבוד מטעם קנדה ילדה בת 12. ובמצרים, קונסול כבוד מטעם איטליה נתפס כשהוא מנסה להבריח מהמדינה יותר מ-21,000 פריטים ארכיאולוגים במכולה דיפלומטית, ובכלל זאת מסכות, מומיה וסרקופג מעץ. הקונסול, לדיסלאב סקאקל שמו, נדון למאסר של 15 שנה אולם הצליח להימלט ממצרים ומקום הימצאו אינו ידוע. 

לגילויי התחקיר בישראל ראו כתבה נפרדת.

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. צילום: רויטרס
התחקיר מצביע בין היתר על השימוש שעושה רוסיה במוסד. כך, מתברר, ברשימת הסנקציות של ארה"ב מופיעים 30 קונסולים של כבוד וביניהם כמה חברים במעגל הפנימי של הנשיא פוטין, שהוכנסו לרשימה השחורה לאחר שרוסיה פלשה לאוקראינה

אנשי כספים של החיזבאללה

הגילוי המרכזי בתחקיר הוא שתשעה קונסולי כבוד בעולם זוהו כקשורים ישירות לארגוני טרור, רובם ככולם לחיזבאללה. בכל המקרים מדובר בלבנונים שהתגוררו מחוץ ללבנון, כיהנו כקונסולים של כבוד ולרוב פעלו במסגרת הזרוע הפיננסית של הארגון. גם במקרה זה, אומרים מומחי מודיעין, היקף השימוש שעושים ארגוני טרור במוסד כנראה רחב הרבה יותר ממה שנחשף כאן.

 "חיזבאללה הבין שאם הוא נעזר באותם קונסולי כבוד כדי להעביר דברים ממקום למקום הם לא רק פטורים מעונש, אלא שאף אחד לא יעצור אותם לעולם", אומר דיוויד אשר, יועץ כלכלי בכיר בתחום הלוחמה בטרור במשרד ההגנה האמריקאי, שהיה מעורב בחקירות הפדרליות נגד הארגון. "אתה מציג את הדרכון הדיפלומטי שלך, ואף אחד לא שואל שאלות. זה נדבך ענקי ביכולותינו לאכוף את החוק הבינלאומי".

המפקח לשעבר ברשות האמריקאית לאכיפת סמים (DEA), ג'ק קלי, בילה עשור בחקירת החיזבאללה עד פרישתו ב-2016. קלי היה בין ראשי "פרויקט קסנדרה", שיתוף פעולה בין סוכנויות המודיעין והאכיפה בארה"ב שהוקם במטרה לפרק את אימפריית הפשע הענפה של חיזבאללה. קלי אומר שככל שקסנדרה התקדם כך צצו יותר ויותר קונסולים בחומרי החקירה. "זה מראה גישה מאורגנת לניהול הפעילות באפריקה וכנראה סביב העוֹלָם כולו", הוא אמר בראיון לתחקיר.

אחד המקרים הראשונים שבהם צץ השימוש שנעשה במוסד הקונסולים היה בעת חקירתו של סוחר נשק שמזוהה עם החיזבאללה בשם פאוזי ג'אבר. ב-2012 הוא נפגש במלון בגאנה עם סוכנים של ה-DEA שהתחזו לנציגים של ארגון גרילה וקרטל סמים קולומביאני. תמליל השיחה הגיע לידי התחקירנים.

הסוכנים טענו כי הם מעוניינים לרכוש נשק במטרה לפגוע בכוחות האמריקאים ובכך לערער את הממשלה הקולומביאנית. "אנחנו נלחמים נגד אמריקאים (...) הם פלשו למדינה שלי", אמר אחד מהם לג'אבר. "מה שאנחנו צריכים (...) זה אדם טוב שיכול לספק לנו נשק".

"חיזבאללה מוכר", ענה להם ג'אבר. "(...) איזה סוגי כלי נשק אתם רוצים?".

"אתה יודע, M16, M14?", ענה הסוכן המודיע בהתייחסו לסוגי רובי סער. "רימונים, אקדחים, רובים".

"חומרי נפץ?", שאל ג'אבר. "דינמיט וכאלה (...) פאו, פאו, פאו, פאו".

בהמשך השיחות אמר ג'אבר לסוכנים כי עליהם להגן על העיסקה ולשם כך הציע להם לארגן להם משרות קונסולריות. "כל האנשים בני המעמד הגבוה, כל האנשים העשירים, הם כולם קונסולים", הסביר להם.

שלושה חודשים לאחר מכן התקיימה פגישה נוספת. הסוכנים הביעו עניין במעמד הקונסולרי וג'אבר הסביר איך עובדת השיטה: "אנחנו הולכים לכל מדינה באפריקה ואנחנו הופכים אותך לקונסול של גינאה המשוונית למשל [או של] גינאה-ביסאו (...). אתה משלם 200,000 דולר ואתה הופך להיות הקונסול של המדינה ויש לך דרכון נוסף".

בהמשך השיחה הבטיח ג'אבר לספק לסוכנים טילי קרקע-אוויר, רובי סער ורימונים וכן שירותי העברה ואחסנה של קוקאין במערב אפריקה ושירותי הלבנת הון באמצעות חשבונות בנק בניו יורק. שורת השירותים המפוקפקים הללו עלתה לו ביוקר: ב-2017, בין היתר על סמך התמלילים הללו, הוא הוסגר לארה"ב, הועמד לדין ונשלח למאסר. סוגיית הקונסול של כבוד לא הייתה חלק ממשפטו.

בראיון לתחקיר מהכלא הפדרלי במערב וירג'יניה, הודה ג'אבר בהצעת משרות קונסול של כבוד לסוכנים, אבל טען שממשלת ארה"ב חיבלה בתמלולי הפגישות כדי "ללכוד" אותו וכי הוא מתנגד לארגון חיזבאללה. "קונסולים של כבוד, אני יודע איך הם עובדים, אני יודע איך הם מתמנים", אמר. "קונסולים של כבוד מעבירים סמים, כסף. אני מכיר הרבה קונסולים של כבוד שעושים כל מיני שטויות".

קונסול של כבוד אחר שלפי התחקיר שיתף פעולה עם החיזבאללה הוא עלי חליל מיירי, לבנוני שהיגר לפרגוואי. בשנת 2019 מונה מיירי לתפקיד קונסול של כבוד במדינה מטעם דרום סודן. זמן מה לאחר מכן נפתחה נגדו חקירה בגין זיוף תקליטורים, משחקי וידאו ותוכנות בהיקפים גדולים. על פי דיווחים בתקשורת המקומית הרשויות חשדו כי חלק מההכנסות ממערך הזיופים הועבר לחיזבאללה. בפשיטה על דירתו מצאה המשטרה ארכיון שלם של הארגון: סרטים של פיגועי טרור, ראיונות עם מחבלים מתאבדים, וסרטונים הקוראים לפגוע בארצות הברית ובישראל. מיירי נמלט מפרגוואי ודרום סודן, שם הוא נחשב לאיש עסקים בולט.

עלי חליל מיירי (מימין), עזיז איברהים נאסר ועלי סעדה. איורים: ICIJ
שורה של מומחי ביטחון אמרו לעורכי התחקיר כי ההפקרות שבה פועל מערך הקונסולים לשם כבוד בעולם מעולם לא טופלה. השימוש במערכת זו על ידי תומכי טרור, הם הוסיפו, מדאיג ביותר ומהווה איום מיידי על מדינות רבות. רשויות אכיפת החוק, מציינים המומחים, הזהירו בעבר לא פעם אולם רק קומץ מדינות ובהן קנדה, בוליביה, קוסטה ריקה ומונטנגרו, אכן פעלו בתחום

שמות נוספים המוזכרים בתחקיר הם עלי סעדה ואיברהים טאהר, שניהם ילידי לבנון המחלקים את חייהם בין לבנון לגינאה. הרשויות האמריקאיות חושדות כי השניים הבריחו והלבינו כספים עבור החיזבאללה והטילו עליהם סנקציות. סעדה בתגובה הכחיש את הדברים וטען כי מעמדו כקונסול של כבוד מטעם גינאה הוקפא עד לבירור החשדות האמריקאיים.

איש עסקים לבנוני אחר שנחשד על ידי האמריקאים כפיננסייר של החיזבאללה הוא מוחמד איברהים באזי ששימש כקונסול כבוד של גמביה בלבנון. בעקבות חקירת שחיתות בגמביה בוטל מעמדו. באזי לא הגיב לתחקיר אולם בעבר הכחיש כי פעל מטעם החיזבאללה.

מקרה נוסף של חשד למימון טרור שנחשף בתחקיר הוא של עזיז איברהים נאסר, יליד סיירה ליאון ובן למשפחה לבנונית שעסקה בסחר יהלומים. דוח מודיעין בלגי טען כי הכנסות מפעילות העסקית של המשפחה שימשו למימון פעולות טרור במזרח התיכון. בלי קשר לדוח נאסר נדון למאסר בבלגיה בגין סחר ביהלומי דמים ועל פעילותה העסקית של המשפחה הוטלו במשך כעשור סנקציות כלכליות.

שורה של מומחי ביטחון אמרו לעורכי התחקיר כי ההפקרות שבה פועל מערך הקונסולים לשם כבוד בעולם מעולם לא טופלה. השימוש במערכת זו על ידי תומכי טרור, הם הוסיפו, מדאיג ביותר ומהווה איום מיידי על מדינות רבות. רשויות אכיפת החוק, מציינים המומחים, הזהירו בעבר לא פעם אולם רק קומץ מדינות ובהן קנדה, בוליביה, קוסטה ריקה ומונטנגרו, אכן פעלו בתחום.