המחאה והמלכוד של ראשי הערים: "הנחת העבודה של כולם היא החשש מנקמה"

בנתניה, אשדוד וב"ש המחאה נגד ההפיכה המשטרית גדלה מדי שבוע, אבל ראשי הערים שותקים. בתל אביב ראש העיר אמנם עולה להתקפה, אבל "לא כולם רון חולדאי שיכול לתקוף איך שבא לו, כי הרשות שלו חזקה כלכלית". שומרים בעקבות המלכוד של ראשי הערים החוששים מנקמת הממשלה ומהבחירות המוניציפליות המתקרבות. "ככל שהרשות חלשה תקציבית וסוציו-אקונומית, ראש העיר יחשוש יותר"

צילום: רויטרס, לוגואים: אתר פורום ה-15

בנתניה, אשדוד וב"ש המחאה נגד ההפיכה המשטרית גדלה מדי שבוע, אבל ראשי הערים שותקים. בתל אביב ראש העיר אמנם עולה להתקפה, אבל "לא כולם רון חולדאי שיכול לתקוף איך שבא לו, כי הרשות שלו חזקה כלכלית". שומרים בעקבות המלכוד של ראשי הערים החוששים מנקמת הממשלה ומהבחירות המוניציפליות המתקרבות. "ככל שהרשות חלשה תקציבית וסוציו-אקונומית, ראש העיר יחשוש יותר"

צילום: רויטרס, לוגואים: אתר פורום ה-15
צילום: רויטרס, לוגואים: אתר פורום ה-15

בנתניה, אשדוד וב"ש המחאה נגד ההפיכה המשטרית גדלה מדי שבוע, אבל ראשי הערים שותקים. בתל אביב ראש העיר אמנם עולה להתקפה, אבל "לא כולם רון חולדאי שיכול לתקוף איך שבא לו, כי הרשות שלו חזקה כלכלית". שומרים בעקבות המלכוד של ראשי הערים החוששים מנקמת הממשלה ומהבחירות המוניציפליות המתקרבות. "ככל שהרשות חלשה תקציבית וסוציו-אקונומית, ראש העיר יחשוש יותר"

צילום: רויטרס, לוגואים: אתר פורום ה-15

צילום: רויטרס, לוגואים: אתר פורום ה-15

חן שליטא

יחד עם

23.3.2023

תקציר הכתבה

ראש עיר שמגיע להפגנות נגד ההפיכה המשטרית, סירב השבוע להתראיין בנושא. עוזרו האישי, שתיאר אותו כמי שמוכן להתמודד עם כל שאלה, שב עם תשובה שלילית. "שנת בחירות זה שיקול קשה", הוא סינגר עליו וכיוון לבחירות המוניציפליות שיתקיימו בסוף אוקטובר. "ראש עיר ממילא לא נמדד בשאלות של פוליטיקה ארצית, מה אכפת לתושבים מה הוא חושב על הרפורמה? מודדים אותו לפי הפיתוח של העיר, אם הוא תיקן את המדרכה והשקיע בחינוך, אז בשביל מה לעצבן את הליכודניקים והחרדים שגרים פה". 

אם במדד הפיתוח הוא ראש עיר מוצלח, מה יש לו לפחד? 

"ההקצנה וההסתה היום כל כך גדולות, שלא ברור איזה שיקול יכריע, אם יבוא מתמודד שהוא ימין על מלא. אל תזלזלי בבוחרים, הם יודעים טוב מה הדעות שלו, רק לא חייבים לצעוק אותן עכשיו. הם רוצים איכות חיים, אז הם מצביעים לו במוניצפלי, ולימין בארצי כדי לקבל משילות. למה שיגיע לחוג בית, ובמקום לדבר על הפארק היפה שהקים, יתחילו לשאול אותו על ההפיכה המשטרית". 

הוא מפחד שזה יפגע בו תקציבית? שהממשלה תנקום בו? 

"כן, אבל זה לא חדש. אנחנו רואים את הכספים שמוזרמים לראשי ערים שמקורבים לשלטון, בזמן שאצלנו לא מגיע אף ח"כ או שר לביקור, כי אנחנו לא מזוהים עם הימין. רק בזמן ממשלת השינוי הגיעו לפה אנשי ממשל". 

אם ממילא אתם לא מחוברים לשלטון הנוכחי אז למה שלא תלכו עד הסוף?

"אנחנו מצאנו את הדרכים שלנו לעבוד מול הפקידים, ולא נהרוס גם את זה בשביל ראיון שישים אותנו על הכוונת". 

פעיל ליכוד לשעבר, שנמנה כיום עם מארגני המחאה, מבין את מי שמעדיפים לשתוק. "לבקש מראש עיר שתלוי בתקציבי הממשלה להגיע, זה קשוח", הוא אומר. "הייתי שם ואני יודע, הנקמנות מהירה. אנשים בונים את הכוח שלהם בעיר, בזכות חבר הכנסת או השר, שיש להם גישה מהירה אליו. לא כולם רון חולדאי שיכול להגיע ל'פגוש את העיתונות' ולתקוף איך שבא לו, כי הרשות שלו חזקה כלכלית, והוא תמיד יכול להכניס את היד לכיס ולממן בעצמו". 

ראש העיר ת"א חולדאי וראש הממשלה נתניהו ב-2015. צילום: עמוס בן גרשום - לע"מ

"אחרי כל התבטאות שלי, המוקד העירוני מקבל פניות"

רק קומץ ראשי רשויות מקומיות מרשה לעצמו להתבטא בפומבי נגד ההפיכה המשטרית. מבין ראשי הערים שסירבו להתראיין בנושא נמנים מרים פיירברג מנתניה ורוביק דנילוביץ מבאר שבע, שההפגנות בעריהם דווקא הולכות ומתחזקות מדי שבוע.

ראש עיריית הרצליה משה פדלון הוציא רק לפני שבוע הודעה לעיתונות, שאומרת את מה שבימים אחרים היה נחשב למובן מאליו, "הדמוקרטיה שלנו נמצאת במצב שביר מאי פעם. בית משפט עצמאי ונטול פניות הוא עוגן ונשמת אפו של כל שלטון חוק". כשביקשנו לראיין אותו, השיבה הדוברת כי פדלון לא יוסיף מעבר למה שנאמר בהודעה, אך שלחה תמונה שלו חותם על מגילת העצמאות. עוד מחווה ממלכתית, שנחשבת היום כנועזת.

משה פדלון. צילום: עיריית הרצליה

כרמל שאמה הכהן מרמת גן שנלחם בעבר בהדתה, וראשי ערים עם אלקטורט שמורכב ממצביעי גוש נתניהו כמו משה ליאון מירושלים, יחיאל לסרי מאשדוד, בני ביטון מדימונה ואלון דוידי משדרות, נמנעו מלהשיב לפנייתינו. 

"זה לא מפתיע, שנתקלת בדום שתיקה", אומר טל אל-על, סגן וממלא-מקום ראש עיריית באר שבע, מטעם רשימתו העצמאית של ראש העיר רוביק דנילוביץ. "הקרע כל כך חזק, שגם אם אתה מרוצה מראש העיר ברמה המוניציפלית וחושב שהוא מעולה, לא תצביע לו, אם הוא יתבטא בניגוד לדעתך. שלא לדבר על היחס מהממשלה, ככל שהרשות חלשה תקציבית וסוציו-אקונומית, ראש העיר יחשוש יותר".

תסביר.

"ראש עיר שמתנגד לרפורמה, צריך מחר משהו משר בממשלה. את חושבת שהוא יקבל דלת פתוחה? שיצטלמו איתו לגזור סרט כשהפרויקט יסתיים? תמונה כזו תשרוף אותו בבייס של אותו שר, ופגישה כזו, אם בכלל תתקיים, תיעשה רק בחדרי חדרים, שחלילה מישהו ידע מזה. זו הסיטואציה שבה ראשי ערים חיים כיום. תל אביב להבדיל משאר המדינה יכולה להרשות לעצמה את זה, ולכן קל לחולדאי להיות בחזית. רוב הרשויות המקומיות לא במקום הזה. חלק מהטענות של אנשים שדורשים כיום לפטר אותי בגלל התבטאויות נגד הרפורמה, נובעות מהחשש שהממשלה תנקום בעיר בגללי. את מבינה איפה אנחנו חיים?".

טל אל-על, סגן ראש העיר ב"ש: "ראש עיר שמתנגד לרפורמה, צריך מחר משהו משר בממשלה. את חושבת שהוא יקבל דלת פתוחה? שיצטלמו איתו לגזור סרט כשהפרויקט יסתיים?"

טל אל-על. צילום: עיריית ב"ש

גם הרפורמה תפגע בתושבים, למשל בהשקעות בפריפריה.

"חד משמעית. אם משקיעים יחליטו שלא להשקיע יותר בישראל. יסגרו מפעלים בפריפריה, לפני שיסגרו במרכז. אנשים לא עושים את ההקשר בין ההפיכה המשטרית לבין איכות החיים שלהם, ולא מודעים לסעד העצום שהעניק בג"ץ לשלטון המקומי במהלך השנים, כשחייב את הממשלות שהתעלמו מאיתנו ללוח זמנים מוגדר". 

בערים שבהן יש תמיכה מסיבית של הציבור נגד הרפורמה, ראשי ערים מרגישים בנוח לתמוך במחאה. 

"זה אפילו משתלם להם אלקטורלית. שמעתי על ועדי ישובים שממש אילצו את ראש המועצה להוציא הודעת תמיכה". 

אתה שילמת מחיר.

"זה התחיל ערב הבחירות, כשכתבתי בפייסבוק 'לעצור את הביביזם הפאשיזם והפונדמנטליזם'. הצעקה שקמה כנגדי הייתה מטורפת, איומים, קללות. גם ההתבטאויות שלי לגבי ההפיכה המשטרית וההשתתפות בהפגנות, לא מתקבלות טוב בעיר שבה הצביעו 65% מהתושבים לגוש נתניהו". 

אנשים אומרים לדנילביץ לא נצביע לך כל עוד השמאלני הזה שם?

"חד משמעית, הוא מקבל מאות ווטסאפים, אחרי כל התבטאות שלי, המוקד העירוני מקבל פניות. יש סגן ראש עיר מהליכוד שדרש לפטר אותי כל ישיבה. זה לגמרי שם". 

הוא נותן לך גיבוי?

"עמדתו היא שזכותי המלאה להביע את דעתי. הוא לא מאפשר שיעלו הצעות לסדר לפיטוריי, אבל גם לא אומר לי כל הכבוד. אם אשאר ברשימה? ימים יגידו".

הפגנת המילואימניקים בבני ברק. צילום: רויטרס
"הם כל כך עסוקים בלחרב את הכל, שאני לא מרגיש את הנוכחות שלהם בדברים שאינם קשורים לרפורמה", אומר כוכבי מהוד השרון. "הם כל כך מגויסים לזה, שהם עוד לא הגיעו לשלב האיומים כלפינו. אין להם עוד עם מה לאיים. אני מניח שזה יגיע באיזשהו שלב, ושיעשה מאמץ להשפיע בבחירות המקומיות במקומות שבהם הממשלה נתקלה בהתנגדות משמעותית"

"השלטון הארצי מעדיף לחזק את המגזריות והפילוג"

אזהרתו של יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה) מלפני חודשיים, כי המפלגה "תבוא חשבון" בבחירות המקומיות עם 170 ראשי הרשויות המקומיות שקראו לממשלה שלא להרחיב את "חוק נהרי", עשתה גם היא את שלה. ראשי הרשויות התנגדו לסעיפים בהסכמים הקואליציוניים, שהרחיבו את מעגל מוסדות החינוך החרדיים שאינם רשמיים שהם ידרשו לתקצב. כמו גם לכך שהממשלה תתעדף בניית כיתות לימוד בחינוך החרדי, ותעביר את תקציבי החינוך ישירות לרשתות החרדיות ולא דרך השלטון המקומי. 

גפני דרש מהחותמים על המכתב לחזור בהם, אחרת "תשקול המפלגה את המשך השתתפותנו בפעולות לבחירתו של אותו ראש רשות מחדש". ביהדות התורה דיווחו אז כי כמה ראשי הערים חזרו בהם מהחתימה, וטענו כי הוטעו.

"הנחת העבודה של כולם היא החשש מנקמה כפולה - הממשלה שתסיט תקציבים מאותה רשות והציבור שתומך ברפורמה שיבוא חשבון בבחירות באוקטובר", מסביר דובר של ראש עיר ממרכז הארץ, שחושש לדבר בשמו. "החשש כאן הוא לא רק משר הפנים שאחראי על השלטון המקומי בישראל, אלא גם משרת התחבורה, שתעכב את סלילת כבישים או אישורים לרכבת הקלה וממשרד התרבות והספורט שיעכב בנייה של אולמות. למעשה כל שיתוף פעולה עלול להיתקע בגלל נקמנות". 

ראש עיריית הוד השרון, אמיר כוכבי, שגם נאם בהפגנה הגדולה מול הכנסת, הוא מהבודדים שמרגישים, שמחובתם לדבר, אבל גם הוא מודע להשלכות. "התהליכים שמקדמים, מסכנים את היכולת שלי לתת שירות טוב לתושבים", אומר כוכבי, "וזו אחת הסיבות לכך שאני לא שותק. להגיד לך שאני לא מרגיש את הכעס כלפיי? מרגיש". 

אמיר כוכבי, ראש העיר הוד השרון: "אתה יוצא מפגישה אצל שר ושומע את העוזר שלו, שחושב שאתה לא שומע, אומר, 'מסכנים התושבים שלו, הוא צודק, התקציב הזה מגיע לו, אבל הוא שמאלן, אז הוא לא יקבל'"

אמיר כוכבי. צילום באדיבות המצולם

מה אומרים לך?

"למה אתה לא מנקה את הרחובות, כי אתה עסוק כל היום בהפגנות? אתה רוצה להיות חבר כנסת, והמחאה משמשת לך קפיצת מדרגה. כולם גם ככה על הקצה, ויש שיח אלים גם פה". 

הוד השרון מזוהה עם מצביעי מרכז שמאל, אתה רצת ברשימה עצמאית שנתמכה על ידי "יש עתיד", אתה לא מרגיש בטוח?

"הליכוד היא המפלגה הכי גדולה במדינה. גם בהוד השרון יש לה מעל 20%. גם מי שהצביע למפלגות אחרות, לא בהכרח מתנגד להפיכה המשטרית, כך שאני לא יודע מה יהיו ההשלכות של המעורבות שלי, ואני לא מרגיש בטוח. אבל בתור אזרח שהגיע לעמדת השפעה, אני לא מרשה לעצמי לשתוק".

הממשלה רומזת לראשי הערים, תרגיעו, זה ישפיע על תקצוב?

"הם כל כך עסוקים בלחרב את הכל, שאני לא מרגיש את הנוכחות שלהם בדברים שאינם קשורים לרפורמה. מסוף דצמבר הממשלה הזו קיימת, את יכולה להצביע על איזשהו משרד ממשלתי שאשכרה עושה את העבודה שלו? הם כל כך מגויסים לזה, שהם עוד לא הגיעו לשלב האיומים כלפינו. אין להם עוד עם מה לאיים. אני מניח שזה יגיע באיזשהו שלב, ושיעשה מאמץ להשפיע בבחירות המקומיות במקומות שבהם הממשלה נתקלה בהתנגדות משמעותית". 

במה זה יתבטא?

"בלהציג מועמד משלהן, ליצור תסיסה, להגביר את הפייק ניוז. שיטות שראינו בפוליטיקה ארצית. אני לא רואה דרך שבה אנחנו נמנעים מזה בבחירות המקומיות". 

מתסכל. 

"אני מרגיש את זה מאז שאני ראש עיר. מערכת השיקולים של משרדי הממשלה נגזרת מהשאלה מי מאנשינו ומי לא. אתה מבין את זה כשאתה יוצא מפגישה אצל שר, ושומע את העוזר שלו, שחושב שאתה לא שומע, אומר, 'מסכנים התושבים שלו, הוא צודק, התקציב הזה מגיע לו, אבל הוא שמאלן, אז הוא לא יקבל'. ואז אתה מסביר לו, 'שומע, ב-67 אלף תושבים יש הכל. וכולם הילדים שלי'. הבעיה היא שהשלטון הארצי לא מתנהל כך, ומעדיף לחזק את המגזריות והפילוג". 

ראש העיר ירושלים ליאון. צילום: רויטרס
"לבקש מראש עיר שתלוי בתקציבי הממשלה להגיע, זה קשוח", אומר פעיל ליכוד לשעבר שנמנה כיום עם מארגני המחאה. "הייתי שם ואני יודע, הנקמנות מהירה. אנשים בונים את הכוח שלהם בעיר, בזכות חבר הכנסת או השר, שיש להם גישה מהירה אליו. לא כולם רון חולדאי שיכול לתקוף איך שבא לו, כי הרשות שלו חזקה כלכלית" 

"פסקת התגברות של השלטון המרכזי על המקומי"

ערי פורום ה-15 (הערים העצמאיות בישראל) משביתות החל מיום ראשון את פעילות הוועדות המקומיות לתכנון ובנייה שבאחריותן, במטרה ללחוץ על הממשלה להסיר מחוק ההסדרים את פרקי "הלאמת" הארנונה, התשתיות הלאומיות, התכנון והבנייה. בהודעה משותפת שהוציאו הן טענו כי החקיקה בנושאים הללו "דורסנית" ומתקיימת בדהרה וולא דיאלוג. הן הזהירו כי המשך קידומה יביא להשבתת מערכת החינוך באותן ערים. 

פורום ה-15 יוצא נגד הקמת קרן ארנונה ממשלתית אליה, לפי ההצעה בחוק ההסדרים, יפרישו הערים העצמאיות בין שליש לחצי מסך הגידול העתידי של הארנונה העסקית (מעבר לרמת ההכנסה ב-2022) . כספי הקרן ישמשו את משרד הפנים לחלוקה מחודשת לפי היתרי הבנייה שיאושרו ולצורך "צמצום פערים בין הרשויות", ובמילים אחרות הכספים ינתנו לערים שהקואליציה תחפוץ ביקרן. בתחום התכנון והבנייה החקיקה מבקשת בין השאר לעקוף את הוועדות המקומיות בעקבות הכרזה על הרשות כאיטית. 

בנוסף, לפי הנטען במסמך שפרסם פורום ה-15, החקיקה המוצעת תפגע באיכות הסביבה באמצעות פריצת סף הרעש והאוויר הנקי המותרים, וביטול מעמדו של המשרד להגנת הסביבה כיועץ במוסדות תכנון, לטובת הפרטת הייעוץ לגורמים פרטיים. 

"יש כאן ניסיון של השלטון המרכזי לצבור כוח", מסביר כוכבי, "באמצעות יצירת פסקת התגברות של השלטון המרכזי על המקומי בתחום התכנון והבנייה, כשאת תזכירי החוק הם עשו בהליך מאוד מהיר. נתנו רק שבוע להערות הציבור".

איפה המרכז לשלטון מקומי בסיפור הזה? 

"המרכז לשלטון מקומי נמצא ומעורב. אבל לא תשמעי אותם מקשרים את זה, בטח לא את הליכודניקים שבהם, להפיכה המשטרית, למרות שזה הכל חלק מאותו מנגנון". 

בראש המרכז לשלטון מקומי עומד חיים ביבס, איש ליכוד. הדוברת שלו מסרה "תודה, אבל לא", כשביקשנו לשמוע את עמדתו לגבי השינויים שמקדמת הממשלה. 

ניר ברטל, ראש המועצה המקומית אורנית: "נכון, אני חוטף הרבה מתושבים שלא אוהבים את זה. אמרו לי 'אל תדאג נבוא איתך חשבון בבחירות הקרובות', ועוד שלל תגובות שמקובלות ברשתות בימינו"

ניר ברטל. צילום: אבישג שאר יישוב

מעבר לבחישה בקופת הרשויות ובסמכותיהן, "הכעס של השלטון המקומי מתחדד", מסביר ניר ברטל, ראש המועצה המקומית אורנית, "במיוחד לאור התפקיד שמילא השלטון המקומי מאז 2019. בתקופה של שלטון מרכזי לא יציב עם חמש מערכות בחירות. הרשויות המקומיות הן אלה ששמרו על רציפות תפקודית. ראו את העוצמה של זה בעיקר בתקופת הקורונה, כשהן ניהלו את השטח. במקום לתת לרשויות המקומיות עוד עצמאות וסמכויות, אחרי שהן הוכיחו את עצמן, הממשלה מבקשת לקחת מהן גם ממה שיש". 

אורנית, ממוקמת ביהודה ושומרון, על הקו הירוק. וברטל, שרץ בזמנו ברשימה עצמאית בתמיכת "כולנו", הוא מי שראשי רשויות המליצו לדבר איתו על תקן זה ש"חטף הכי חזק" בעקבות ראיונותיו בתקשורת והשתתפותו בהפגנות. "נכון, אני חוטף הרבה מתושבים שלא אוהבים את זה", הוא מאשר, "אמרו לי 'אל תדאג נבוא איתך חשבון בבחירות הקרובות', ועוד שלל תגובות שמקובלות ברשתות בימינו. מאחר שהבחירות המוניציפליות הן ישירות, ושמו פתק עם השם שלי במקביל לשם הסיעה, אני מרגיש מחויב להביע עמדה. בפרט שאנחנו ראשי הרשויות מכירים את הצרכים של השטח, יותר מאשר חברי הכנסת". 

"אני לא מתחבא ואומר, אני רק מפנה זבל"

דוגמה לקונפליקטים שראשי הרשויות מצויים בהם מספק ערן דורון, ראש המועצה האזורית רמת נגב, שמגדיר עצמו כ"בן גוריוניסט, שמזוהה עם המחנה הממלכתי". "לפני שבוע ביקר אצלי בן גביר", הוא מספר, "ונורא כעסו עלי מה פתאום הבאתי אותו למועצה. אני חי בתוך הדיסוננס הזה של לבוא כל שבוע להפגנה, כי אני מאמין בתיקונים בהסכמה להרחבה, ומצד שני לארח פה את בן גביר. כשאצלי במשרד יש תמונה של רבין. היה לי מאוד קשה. זה אירוע לא פשוט. אבל בסוף הוא שר שיכול להשפיע אם יהיו לי עוד שוטרים ומצלמות, כדי שלתושבים שלי יהיה ביטחון. ואין ביטחון, המצב קטסטרופלי. רק בחודשיים האחרונים חלה עלייה של 600% בכמות מקרי הפשיעה באזור שלי, בהשוואה לשנה החולפת". 

השר בן גביר. צילום: רויטרס
"לפני שבוע ביקר אצלי בן גביר ונורא כעסו עלי מה פתאום הבאתי אותו", אומר דורון. "היה לי מאוד קשה, אבל בסוף הוא שר שיכול להשפיע אם יהיו לי עוד שוטרים ומצלמות, כדי שלתושבים שלי יהיה ביטחון. ואין ביטחון, המצב קטסטרופלי. רק בחודשיים האחרונים חלה עלייה של 600% בכמות מקרי הפשיעה באזור שלי, בהשוואה לשנה החולפת"

איך הוא התקבל פה?

"הפגינו מולו והוא ניגש לדבר עם המפגינים, וגם אני דיברתי איתם. אם לא הייתי ראש מועצה, אני מניח שהייתי מפגין כמוהם. אני מבין אותם לגמרי. ושמח שהוא שמע אותם, צריך גם לדבר. בואי נגיד שכערן דורון הפסדתי נקודות על זה שהבאתי את בן גביר למועצה, אני מקווה שלמועצה הרווחתי נקודות, ואקבל יותר משאבים". 

ערן דורון, ראש המועצה האזורית רמת נגב: "פגשתי היום ארבעה ראשי רשויות וכל מי שאין לו ציבור הומוגני מאוד נמצא באותה התלבטות, האם הבעת עמדה כלשהי תפגע בהם בבחירות או לא"

ערן דורון. צילום: שי שמואלי

אתה לא חושש להיתפס אצלו כמפגין שמאלן, שמועבר לסוף התור?

"אני מקווה שלא, אבל אני עוד לא יודע. עדיין אין תקציב מדינה, ובפועל לא קורה כלום. הכל דיבורים וספינים. זה השר הרביעי שאני פוגש בחמש שנים. ארדן, אוחנה, בר לב ועכשיו בן גביר. בואי נראה מה יהיה". 

אתם מתלבטים ביניכם, ראשי הרשויות, איך לדבר, כמה רחוק ללכת?

"פגשתי היום ארבעה ראשי רשויות וכל מי שאין לו ציבור הומוגני מאוד נמצא באותה התלבטות, האם הבעת עמדה כלשהי תפגע בהם בבחירות או לא. התושבים שלי הם פסיפס של כל החברה הישראלית, וכך גם יחסם לרפורמה. ואני עובד לפי הבטן. חשוב לי שבתיכון שלנו יקיימו שיח על זה. אני לא מתחבא ואומר, אני רק מפנה זבל. אנחנו אנשים פוליטיים, יש לנו אחריות ציבורית".