שברון לב: "אם מבטיחים אז לפחות שיקיימו, למה לעשות כזה עוול לאנשים"

לא' בת ה-69 מגוש דן הכרטיס לא מגיע כבר חודש, לט' מחיפה הכרטיס לא עבר בקופה ואין מענה טכני, ג' החד-הורית מכרמיאל בנתה על התמיכה לחג כי "אנחנו חיים מהיד לפה". 700 מיליון שקל הוקצו לכרטיסי מזון לנזקקים בפרויקט של משרד הפנים שהתחיל בקלוריות ריקות של דיבורים על ביטחון תזונתי והמשיך עם ניחוח חריף של כלכלת בחירות. הבחירות חלפו ועכשיו נדמה שיש הרבה פחות לחץ לספק מענה. מעקב שומרים

צילום מסך מתוך סרטון קמפיין משרד הפנים

לא' בת ה-69 מגוש דן הכרטיס לא מגיע כבר חודש, לט' מחיפה הכרטיס לא עבר בקופה ואין מענה טכני, ג' החד-הורית מכרמיאל בנתה על התמיכה לחג כי "אנחנו חיים מהיד לפה". 700 מיליון שקל הוקצו לכרטיסי מזון לנזקקים בפרויקט של משרד הפנים שהתחיל בקלוריות ריקות של דיבורים על ביטחון תזונתי והמשיך עם ניחוח חריף של כלכלת בחירות. הבחירות חלפו ועכשיו נדמה שיש הרבה פחות לחץ לספק מענה. מעקב שומרים

צילום מסך מתוך סרטון קמפיין משרד הפנים
צילום מסך מתוך סרטון קמפיין משרד הפנים

לא' בת ה-69 מגוש דן הכרטיס לא מגיע כבר חודש, לט' מחיפה הכרטיס לא עבר בקופה ואין מענה טכני, ג' החד-הורית מכרמיאל בנתה על התמיכה לחג כי "אנחנו חיים מהיד לפה". 700 מיליון שקל הוקצו לכרטיסי מזון לנזקקים בפרויקט של משרד הפנים שהתחיל בקלוריות ריקות של דיבורים על ביטחון תזונתי והמשיך עם ניחוח חריף של כלכלת בחירות. הבחירות חלפו ועכשיו נדמה שיש הרבה פחות לחץ לספק מענה. מעקב שומרים

צילום מסך מתוך סרטון קמפיין משרד הפנים

צילום מסך מתוך סרטון קמפיין משרד הפנים

צאלה קוטלר הדרי

יחד עם

4.4.2021

תקציר הכתבה

ב

-20 בינואר, קצת פחות מחודש לאחר שהוכרז סבב בחירות מספר 4 בשנתיים, פרסמנו בשומרים תחקיר מקיף על קמפיין בהול אחר, שהושק גם הוא באותו חלון זמן בדיוק. פחות מ-24 שעות מאז התפזרה הכנסת ה-23 של ישראל בשל אי העברת תקציב מדינה גם ל-2021, יצא מלשכת מנכ"ל משרד הפנים מדרכי כהן חוזר מיוחד אל הרשוית המקומיות תחת הכותרת, "מיזם ביטחון תזונתי למשפחות מוחלשות יוצא לדרך!". לא פחות מ-700 מיליון שקל הוקצו בחבילה מיוחדת מלשכתו של שר האוצר ישראל כ"ץ אל משרד הפנים בראשות השותף הנאמן אריה דרעי, לצורך מיזם בהול של כחודשיים לחלוקת תלושי מזון.

700 מיליון שקל הוא תקציב הגדול פי 12 אל מול ה-60 מיליון השנתיים, שהקציבה ישראל עד לאותו היום לביטחון התזונתי של אזרחיה, וכל זאת בלי מנהלת מסודרת, בלי שמשרד הרווחה או המועצה הלאומית לביטחון תזונתי מעורבים, ועם יעד ותאריך יעד מאוד מוגדרים - שלוש פעימות בין סוף ינואר לתחילת מארס. הברכות הפומביות הנלהבות שהרעיפו נציגי ש"ס בערים השונות, על "מיזם תלושי המזון האדיר של השר הרב אריה דרעי" לצד לוגואים בולטים של המפלגה, עזרו להכניס דברים להקשר. אשר לחובת הביצוע: היא גולגלה אל פתחי הרשויות המקומיות שעל פי רוב לא היו ערוכות ולא מתוקצבות לכך, וחלקן גם היום, חודש אפריל, עדיין לא החלו לחלק תלושי מזון לתושבים שלהן.

א' בת 69 מגוש דן, זכאית ומחכה לכרטיס: "התקשרתי לברר בעירייה אבל הם מודיעים מראש כשמתקשרים אליהם בהקלטה, שאין להם קשר לנושא ולא לפנות אליהם. התקשרתי לפתחון לב שזכו במכרז של המיזם ואמרו לי שהם לא יודעים איפה הכרטיס שלי. איך אומרים? אין אמא ואבא. עד היום אף אחד לא חזר אלי"

ברושורים שהופצו בערים פ"ת, ת"א, אלעד וירושלים. וכל הכבוד לשר

מאז זרמו הרבה מים: התנועה לאיכות השלטון עתרה לבג"צ נגד הפרויקט, בין היתר בטענות לתעמולת בחירות אסורה תוך ניצול לרעה של הקופה הציבורית; היועץ המשפטי לממשלה שיגר אזהרה ברורה אל ממשלת ישראל פן תחטא בכלכלת בחירות; והמכרז שבמסגרתו זכתה רשת שופרסל לחלק את תווי המזון נפסל בבית המשפט המחוזי, ובנעליה נכנסו העמותות פתחון לב ואשל ירושלים. כמו כן, המונח ביטחון תזונתי שבו התהדרו ברוב הדר בכותרת חוזר המנכ"ל המקורי של משרד הפנים, שינה את שמו למיזם כרטיסי מזון נטענים לאוכלוסיות זכאיות, והושק גם קמפיין תקשורתי לקידומו בהשתתפות השחקן קובי מימון. אה, והיה עוד אירוע לא מאוד זניח ערב חג הפסח: הבחירות חלפו עברו להן, וציוצי טוויטר כמו של השר דרעי מה-3 בפברואר ש"אסור לחכות עוד רגע אחד!" על מנת לסייע למשפחות שהגיעו אל חרפת רעב, התחלפו בציוצים בהולים אחרים, הקוראים לבנט ולסער "להתעלות מכל השיקולים האחרים ולהצטרף לממשלת ימין מלא".

תגובת משרד הפנים: "מדובר בפרויקט רחב היקף שלא היה כמותו בישראל. מעולם לא חולק היקף דומה של כרטיסים בפרק זמן כה קצר. על אף מורכבות רבה בתפעול ויישום הפרויקט ומגבלות שנועדו להבטיח שמירה על פרטיות הזכאים, משרד הפנים פועל ללא לאות מול הספקים שנבחרו במכרז כדי להחיש את קצב החלוקה"

צילום מסך מתוך טוויטר

דבר אחד לא חלף, האנשים הנזקקים שבעקבות קמפיין משרד הפנים "בנו עליו" לרכישת מזון לחג הפסח - עד 2,400 שקל לכל פעימה בהתאם למספר הנפשות במשפחה, ומקסימום של 7,200 לרכישת מזון בשלוש הפעימות גם יחד.

"מגיע לי כרטיס מזון שלא מגיע", אומרת א' בת 69 מגוש דן שעדיין מחכה לכרטיס הנטען לרכישת מזון. "לצערי הרב", היא מספרת, "הפנסיה שלי מאוד נמוכה עד בלתי קיימת ואני חיה על ביטוח לאומי. מפעם לפעם הייתי עובדת אבל כבר שנה שלא ואני מקבלת הנחה של 80% בארנונה בגלל חוסר בהכנסות. אני לא מפיצה את המצב הכלכלי שלי, לשכנים אני מספרת שאני עובדת. זה לא אות כבוד. יש אולי אנשים שרגילים לקבל תמיכות ולא מתביישים אבל אצלי זה ככה, אני אקדמאית אבל למצב הזה הגעתי לעת זקנה.

"כשראיתי את הפרסומים על תלושי המזון שמחלקים לזכאים מיד ביררתי בעירייה אם אני זכאית ואמרו לי שכן, אני צריכה לקבל את הכרטיסים באופן אוטומטי, ושאני ברשימה שהועברה למשרד הפנים".

מה השתבש?

"קיבלתי בתאריך 5.3 את ההודעה הראשונה בסמס וביקשו שאאשר את הפרטים שלי. אישרתי פרטים ומאז לא שמעתי מהם. התקשרתי לברר בעירייה אבל הם מודיעים מראש כשמתקשרים אליהם בהקלטה, שאין להם קשר לנושא ולא לפנות אליהם. התקשרתי לפתחון לב שזכו במכרז של המיזם ואמרו לי שהם לא יודעים איפה הכרטיס שלי. ב-16.3 קיבלתי סוף סוף הודעה שהונפק לי הכרטיס והוא בדרך אלי אבל לא הגיע. ב- 20.3 קיבלתי הודעה שהכרטיס יגיע אלי אבל הוא לא הגיע.

"התקשרתי לחברת שליחויות ולטלפון של הנהג שאמור היה להביא לי את הכרטיס אבל הוא לא עונה, ניסיתי מיליון פעם. ראיתי באינטרנט שהמשרד לשוויון חברתי מטפל בנושא אז התקשרתי אליהם והמוקדן אמר לי שיש אליהם הרבה פניות בנושא אבל אין להם איך לעזור. איך אומרים? אין אמא ואבא. עד היום אף אחד לא חזר אלי עם תשובה איפה הכרטיס שלי. אולי מישהו חוגג עליו וזה מקומם כי בניתי עליו לקניות לחג".

"אין לי ציפיות כבר"

לט' מחיפה היה קצת יותר מזל. כך היא חשבה לפחות. לפני קצת יותר משבוע היא קיבלה את הכרטיס הנטען לביתה, ממש ערב החג. "קיבלתי את הכרטיס והטענתי אותו לפי ההנחיות. הגעתי לערוך קניות בסופר ועשיתי קניה לחג, הגעתי לקופה עם עגלה מלאה, אני מעבירה את הכרטיס והכרטיס לא עובר. הרבה אנשים הסתכלו עלינו, את יודעת איזה אי נעימות זה? לצערנו הסתובבנו והחזרנו את כל הקניה.

"כשחזרנו הביתה התקשרנו למספר של השירות לקוחות של פתחון לב ואמרו שיש תקלה שתסודר. אז הלכתי למחרת שוב לסופר ממש לפני החג. שוב מילאתי עגלה ושוב הכרטיס לא עבר ושוב אותה עוגמת נפש. קיבלתי הודעה שעקב תקלה בכרטיס הייתה לי חסימה עליו ויודיעו לי בהקדם, כשזה יסתדר. השארתי הודעות ואף אחד לא חזר אלי. עד היום אנחנו מחכים וזה לא סודר, אני חושבת שעובדים עלינו. אם מבטיחים אז לפחות שיקיימו, למה לעשות כזה עוול לאנשים".

ט' מחיפה, הכרטיס אינו תקין ואין מענה טכני: "קיבלתי את הכרטיס והטענתי אותו לפי ההנחיות. הגעתי לערוך קניות בסופר ועשיתי קניה לחג, הגעתי לקופה עם עגלה מלאה, אני מעבירה את הכרטיס והכרטיס לא עובר. הרבה אנשים הסתכלו עלינו, את יודעת איזה אי נעימות זה? לצערנו הסתובבנו והחזרנו את כל הקניה"

השר אריה דרעי, הודעה שקיבלה ט' מחיפה וצילום מסך מתוך קמפיין משרד הפנים. צילום דרעי: רויטרס

גם ג' מכרמיאל חיכתה שיחזרו אליה. "זה מגוחך", אמרה לשומרים. "אני אם חד הורית עם שני ילדים ומקבלת הנחה בארנונה מעל 70%. בדקתי מול העירייה כבר בתחילת החודש לקראת הפעימה הראשונה שהייתה ב-5.3 ואישרו לי שאני זכאית לכרטיס הנטען, גם אמא שלי פנסיונרית ואמורה לקבל את הכרטיס ולא קיבלה. חיכינו כמה ימים והתחלנו שוב טלפונים, בעירייה העבירו אותנו לפתחון לב שהחזירו אותנו לעירייה, שהעבירה אותנו לפתחון לב.

"בתשדירים אומרים שהעירייה היא שאחראית אבל לא קיבלנו תשובות. באיזה שלב קיבלתי גם סמס רשמי על הזכאות שלי ובו הובטח שיצרו איתי קשר בימים הקרובים לתאום הגעת השליח, ברור שאף אחד לא התקשר. ערבתי את הכתבת איימי (איימי מקס הנדלר מהפורטל "כרמיאלי") שדיברה עם ראש העירייה והוא אמר לה שנקבל את הכרטיסים לפני החג. אמרתי לה שאין מצב שזה יקרה".

ג', אם חד הורית מכרמיאל: "יש לי שכנה בת 72 שחיה על קצבת זקנה. אין לה פנסיה ואין לה ילדים שעוזרים לה. סיפרתי לה על התווים ועזרתי לה לברר במחלקת ארנונה וכן מסתבר שגם לה מגיע כרטיס נטען. היא בכלל לא ידעה מזה, אין לה טלפון נייד, איך היא תדע או תתקשר עם השליח שיביא לה את הכרטיס?"

ג', שהשבוע אחרי החג עדכנה אותנו שקיבלה סוף-סוף את הכרטיס, בנתה על תווי הקנייה לחופשת חג עם הילדים. "זה מתסכל כי במקום להוציא את הכסף הזה על מזון לחג יכולתי לקנות לילדים משהו קטן, לצ'פר אותם לחג או לצאת לטיול. אנחנו חיים מהיד לפה, אז מבחינתנו טיולים בחול המועד זה מותרות. לכן שמחתי כשאמרו לי שאני מקבלת תווים למזון כי אמרתי שנוכל לעשות משהו נחמד עם הילדים. לא קיבלתי 1,300 שקלים למזון למרות שהובטח שנקבל בכל הפרסומות".

איך זה גורם לך להרגיש?

"אין לי ציפיות כבר. לפני החג התלהבתי מההטבה שנותנת המדינה אבל ברגע שראיתי שכל אחד זורק את האחריות אחד על השני אמרתי שאין למה לצפות או לקוות, אם יגיע - מה טוב. השוס זה שכשאני מתקשרת בימים האחרונים למוקד שירות של הכרטיס ומתבקשת להזין את תעודת הזהות שלי, אני מקבלת הודעה שהנתונים שלי לא נמצאו במערכת, וזה אחרי שכבר ביררתי ועשיתי מלא טלפונים וקיבלתי סמס רשמי. אז אני שואלת שאלה פשוטה: איפה הכסף?

"ועזבי אותי, יש אנשים שבכלל לא מודעים לכך שהם זכאים. למשל, יש לי שכנה בת 72 שחיה על קצבת זקנה. אין לה פנסיה ואין לה ילדים שעוזרים לה. סיפרתי לה על התווים ועזרתי לה לברר במחלקת ארנונה וכן מסתבר שגם לה מגיע כרטיס נטען. היא בכלל לא ידעה מזה, אין לה טלפון נייד, איך היא תדע או תתקשר עם השליח שיביא לה את הכרטיס?

"יש לי גם מכרים שיש להם שישה ילדים שלא קיבלו את הכרטיס, הם ביררו בעירייה ואמרו להם שאין סיכוי שנקבל את הכרטיסים בחג, הם סיפרו לי שבבית שמש ובבני ברק כבר חילקו את הכרטיסים. לשמחתי, אני בן אדם משכיל וידע זה כוח ואני יודעת לבקש מה שמגיע לי אבל יש הרבה שלא יודעים והמדינה לא מעדכנת. הרי הכספים כבר עברו לפתחון לב, אז למה הם לא מחלקים אם הכסף? יש בכרמיאל הרבה מאוד משפחות שממתינות".

תגובות

פתחון לב: "לא נשאיר אף אחד מאחור" | משרד הפנים: "זכאים יוכלו לקבל את המגיע להם גם באופן רטרואקטיבי"

תגובת פתחון לב: "אנו עומדים על קצב חלוקה תקין ומגוון על פי דרישות המכרז והחלוקה בשיאה. עדיין לא כולם קיבלו אך כולם יקבלו. לא נשאיר אף אחד מאחור ואנחנו פועלים מסביב לשעון כדי להגיע לכל מבקש סיוע".

תגובת משרד הפנים: "משרד הפנים מעניק כרטיסים נטענים לרכישת מוצרי מזון חיוניים ללמעלה ממיליון תושבים זכאים בכ-250 אלף משקי בית בישראל. עד כה חולקו כרטיסים למעל 120 אלף משקי בית זכאים. הם חולקו ברחבי הארץ בכ-180 רשויות מקומיות, לרבות ירושלים, תל אביב, חיפה, בת-ים, חולון, סחנין, אום-אל-פאחם, באר שבע, אשקלון, אשדוד, נתניה, בני-ברק, בית שמש, ראשון לציון ועוד. בחלק מהרשויות המקומיות טרם הסתיימה החלוקה ובחלק אחר טרם החלה.

"מדובר בפרויקט רחב היקף שלא היה כמותו בישראל. מעולם לא חולק היקף דומה של כרטיסים בפרק זמן כה קצר. על אף מורכבות רבה בתפעול ויישום הפרויקט ומגבלות שנועדו להבטיח שמירה על פרטיות הזכאים, משרד הפנים פועל ללא לאות מול הספקים שנבחרו במכרז כדי להחיש את קצב החלוקה ולספק מענה רוחבי לכלל הפניות.

"על ציבור הזכאים לקרוא את הפרסומים במעטפה המגיעה עם השליח ובה מענה לשאלות רבות. בכוונת משרד הפנים להבטיח שכלל הזכאים יוכלו לקבל את המגיע להם וזאת גם לאחר מועד הפעימה שהוגדר, באופן רטרואקטיבי".