לראשונה זה שנים: צריכת האופיואידים בישראל נבלמת

נתוני משרד הבריאות ל-2022 מראים לראשונה כי העלייה בצריכת האופיואידים בישראל נבלמה. בכיר במשרד מסייג: יש עדיין כ-100 אלף מטופלים במשככי הכאבים מדי שנה, וגם שיעור המשתמשים הכבדים גדל, אבל "בפעם הראשונה יש סימן חיובי". מומחים מזהירים: יש לוודא שהורדת המינונים לא תעביר את מי שכבר התמכרו לסמי רחוב. מעקב שומרים

אילוסטרציה: שאטרסטוק

נתוני משרד הבריאות ל-2022 מראים לראשונה כי העלייה בצריכת האופיואידים בישראל נבלמה. בכיר במשרד מסייג: יש עדיין כ-100 אלף מטופלים במשככי הכאבים מדי שנה, וגם שיעור המשתמשים הכבדים גדל, אבל "בפעם הראשונה יש סימן חיובי". מומחים מזהירים: יש לוודא שהורדת המינונים לא תעביר את מי שכבר התמכרו לסמי רחוב. מעקב שומרים

אילוסטרציה: שאטרסטוק
אילוסטרציה: שאטרסטוק

נתוני משרד הבריאות ל-2022 מראים לראשונה כי העלייה בצריכת האופיואידים בישראל נבלמה. בכיר במשרד מסייג: יש עדיין כ-100 אלף מטופלים במשככי הכאבים מדי שנה, וגם שיעור המשתמשים הכבדים גדל, אבל "בפעם הראשונה יש סימן חיובי". מומחים מזהירים: יש לוודא שהורדת המינונים לא תעביר את מי שכבר התמכרו לסמי רחוב. מעקב שומרים

אילוסטרציה: שאטרסטוק

אילוסטרציה: שאטרסטוק

דניאל דולב

יחד עם

5.7.2023

תקציר הכתבה

לראשונה מאז 2017 נבלמה העלייה בצריכת האופיואידים בישראל, כך עולה מנתוני משרד הבריאות. חלק מהנתונים הוצגו בשבוע שעבר לוועדת הבריאות של הכנסת, אך לבקשת שומרים, שעוקב התפשטות מגפת האופיואידים בישראל בסדרת תחקירים מזה כשנתיים, מסר המשרד את הנתונים המלאים, ואלו מתפרסמים כאן לראשונה.

על פי הנתונים, צריכת האופיואידים הכוללת בישראל עלתה בין השנים 2017-2021 ב-70%, והגיעה ל-874 אלף OME (יחידת המרה שמשתמשים בה כדי להשוות בין אופיואידים שונים בעוצמות שונות. ד"ד). אולם ב-2022 מסתמנת בלימה: 873 אלף OME נצרכו בישראל בשנה שעברה, ירידה של 0.2%, כאשר מספר המטופלים שקיבלו לפחות מרשם אחד לאופיואידים במשך השנה, נשאר דומה לשנה שקדמה לו ועמד על 94,674 מטופלים.

מנתוני משרד הבריאות עולה גם, כי נבלמה העלייה במספר המטופלים שקיבלו אופיואידים במינון גבוה ומספרם בשנה שעברה עמד על 5,882 (בגילאי 18-64). עם זאת, בקבוצה הזו 73% היו מטופלים "ממושכים" שקיבלו מרשמי אופיואידים למשך שישה חודשים או יותר ושלגביהם הסיכון להתמכרות הוא הגבוה ביותר. כך, מגמת העלייה הגיעה ב-2022 ל-22%, לעומת 16% בשנת 2017. 

משרד הבריאות אף הודה בשנה האחרונה, כי שימוש ממושך באופיואידים גורם בוודאות לתלות פיזית. המשמעות היא שהפסקת השימוש תביא את המטופל לידי תסמיני גמילה (ובשפת הרחוב: קריז).

ד"ר הדר אלעד: "הבעיה הזו לא תיפטר ביום או ביומיים, אבל בפעם הראשונה יש סימן חיובי בשנה הזו. זו השנה הראשונה שאנחנו רואים בלימה, זו כמובן סנונית ראשונה וצריך לראות מה יהיה בשנה הבאה, אבל זה חשוב"
החוקר אורן מירון: "כרגע הדבר הקריטי הוא להגדיל את הנגישות לגמילה, ולוודא שהורדת המינונים של מי שכבר מכור תיעשה בהדרגה. ההורדה חייבת להיות הדרגתית, כי אחרת מי שכבר התמכר יעבור 'קריז' מטורף ויפנה לסמי רחוב. זה מה שקרה בארה"ב"

אופטימיות, אבל עם כוכבית

האופיואידים הם משככי כאבים עוצמתיים. מבחינה כימית הם "קרובי משפחה" של ההרואין והמורפיום, אך חלקם חזקים וממכרים הרבה יותר. שיווק רשלני ופושע שלהם בארה"ב הוביל בשני העשורים האחרונים ליותר מ-600 אלף מתים ממנות יתר. 

כפי שנחשף בסדרת תחקירי שומרים "מגפה במרשם", גם בישראל כשלה המדינה בפיקוח על התופעה ובעשור האחרון נרשמה עליה עקבית בשימוש ובהתמכרות לתכשירים. דוח של ה-OECD מ-2019 מצא כי מבין המדינות הארגון, בישראל הייתה העלייה החדה ביותר בשימוש בתכשירים, ובדוח של מרכז טאוב שפורסם לאחרונה אף נטען כי ישראל עברה את ארה"ב בצריכת אופיואידים לנפש.

לסדרת התחקירים "מגפה במרשם". איור: מורן ברק

במשרד הבריאות החלו בשנים האחרונות לאסוף נתונים מקופות החולים, כדי לנסות ולהבין את היקף התופעה. הנתונים שאוסף המשרד נועדו לנטר בראש ובראשונה את תופעת היד הקלה על מרשמי האופיואידים המסוכנים והממכרים ביותר, ולכן הם לא כוללים מרשמים לשני אופיואידים חלשים יחסית – טרמדול וקודאין. 

לא נכללים בהם גם מרשמים לחולי סרטן, שהטיפול בהם באופיואידים נחשב קונצנזוס, ולא מרשמים שניתנו בבתי חולים, שכן אלו בדרך כלל קצרי מועד. בנוסף, הנתונים נאספים מקופות החולים, ולכן חסרים בהם גם מרשמים שרשמו רופאים פרטיים. ועדיין – הם מספקים את התמונה הטובה ביותר שיש כיום.

אף שהנתונים בהחלט עשויים לספק מקום לאופטימיות זהירה, יש לסייג כי הם עדיין עלולים להשתנות. השוואת הנתונים שהוצגו בכנסת לאלו שמסר המשרד בשנה שעברה לבג"ץ מראה כי הנתונים מעודכנים בדיעבד. כך, הנתונים שהוצגו בשבוע שעבר בוועדת הבריאות לגבי מספר המטופלים באופיואידים בשנים 2017-2020, גבוהים יותר מאלו שהוצגו בבית המשפט, בעוד נתוני הצריכה הכוללת דווקא עודכנו כלפי מטה. מדובר בפערים של כ-7% בנתוני הצריכה, ושל עד כ-3,000 מטופלים בחלק מהשנים.

במשרד הבריאות הסבירו כי "אחת מקופות החולים דיווחה שחלה טעות בהעברת הנתונים בתחילת שנת 2021, ועל כן בוצע חישוב מחודש על בסיס הנתונים שהועברו בשנית. במידה ויעלה שחלה טעות בנתוני השנה האחרונה, הדבר יתוקן. יצוין כי הנתונים שהוצגו במסגרת העדכון לבג"ץ בחודש אוגוסט תואמים לאלו שהוצגו בכנסת".

ד"ר אלעד. צילום מסך מתוך דיון בכנסת, אוקטובר 2021

עוד נמסר כי "משרד הבריאות רואה חשיבות רבה בשימוש מושכל באופיואידים ועל כן, מקדם מספר פעולות בכדי לצמצם את התופעה, בהן ההמלצות על צעדים המפחיתים אפשרות לרישום אופיואידים, מחשוב המרשמים באופן שיאפשר ניטור מדויק יותר ועוד. בנוסף, פורסם חוזר חטיבת רפואה לטובת הערכה, ניטור ושימוש מושכל באופיואידים על מנת להביא לצמצום השימוש באופיואידים".

"אנחנו מאמינים שהנתונים אמינים ומשקפים פעילות שבוצעה בשנתיים האחרונות בקופות החולים", אמר לאחרונה בוועדת הבריאות של הכנסת ד"ר הדר אלעד, יו"ר ועדת האופיואידים שמינה משרד הבריאות. "זה גם בזכות משאבים שתעלנו וגם בזכות העלאת המודעות. המספר הכולל של מקבלי המרשמים הוא יציב בשנים האחרונות ועומד על בערך 91-94 אלף מטופלים, אבל שיעור המטופלים הממושכים גדל, וגם שיעור המטופלים שמקבלים מינונים גבוהים. אלו שתי האוכלוסיות הבעייתיות שעדיין גדלות".

עוד אמר אלעד: "הבעיה הזו לא תיפטר ביום או ביומיים, אבל בפעם הראשונה יש סימן חיובי בשנה הזו. זו השנה הראשונה שאנחנו רואים בלימה, זו כמובן סנונית ראשונה וצריך לראות מה יהיה בשנה הבאה, אבל זה חשוב". 

האזינו ל"תחקיר" - פודקאסט שומרים וגלצ בנושא מגפת האופיואידים

"להיות עירניים לטרנדים של השוק השחור"

אורן מירון, דוקטורנט באוניברסיטת בן גוריון שחוקר את השימוש באופיואידים בישראל, מעודד גם הוא מנתוני משרד הבריאות. מירון חשף במחקר שלו כי עיקר העלייה בצריכת אופיואידים בישראל בשנים 2008-2018 נבעה מעלייה ברישום של פנטניל – שחזק פי 50 מהירואין - בקרב מטופלים צעירים ללא סרטן. לא מן הנמנע כי הירידה שנראית כעת נובעת ממגבלות שהטילו קופות החולים דווקא על רישום פנטניל למטופלים חדשים, שכפי שפורסם בשומרים לפני כחודשיים, דורש כעת אישור של דרג בכיר. "מכיוון שהדבר הזה קורה בהדרגה, אני מעריך שב-2023 נראה ירידה חדה אפילו יותר", אומר מירון.

אורן מירון. צילום: רונן אקרמן

למרות זאת, מירון מצרף לדבריו אזהרה: "מצד אחד, אני כבר הרבה זמן מקווה למגבלות על רישום פנטניל מיותר ולראות את הירידה הזו. מצד שני זה משהו שקיוויתי שיקרה ב-2019, לפני שהצטברו בישראל כל כך הרבה מכורים. לכן, כרגע הדבר הקריטי הוא להגדיל את הנגישות לגמילה, ולוודא שהורדת המינונים של מי שכבר מכור תיעשה בהדרגה. ההורדה חייבת להיות הדרגתית, כי אחרת מי שכבר התמכר יעבור 'קריז' מטורף ויפנה לסמי רחוב. זה מה שקרה בארה"ב, כשהטילו מגבלות על רישום אוקסיקונטין ב-2010. המונים עברו להרואין, וכשנגמר ההרואין התחילו להבריח אבקת פנטניל".

בהקשר הזה מוסיף מירון כי בשנים 2021-2022 דווח על שני ניסיונות הברחה של אבקת פנטניל, שסוכלו. לדבריו "צריך להיות מאוד עירניים כדי להבין את הטרנדים של השוק השחור בתחום הזה, וגם להיות מוכנים מראש לדברים האלה".

רל"א להר"י: עדכנו את נייר העמדה

"לאור הסכנה שבהעמקת משבר אופיואידים בישראל"

לאחר שנים של מאבק, הוסר לאחרונה שמה של משפחת סאקלר מבניין הפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב. משפחת סאקלר היתה בעליה של חברת התרופות "פורדו פארמה", שפיתחה את האופיואיד אוקסיקונטין, ונחשבת אחד הגורמים האחראים למגפת האופיואידים בארה"ב.

עמותת רופאים לזכויות אדם, שהיתה מעורבת במאמץ להסרת השם סאקלר מהפקולטה, סימנה כעת אפיק נוסף: העמותה פנתה לאחרונה להסתדרות הרפואית בישראל, וביקשה ממנה לשנות את נייר העמדה שפרסמה בנובמבר 2016 בנוגע לטיפול באופיואידים. העמותה ציינה בפנייתה שמאז שנכתב נייר עמדה, משרד הבריאות הודה כי אופיואידים יגרמו בוודאות לתלות פיזית, ואף פועל לשינוי האזהרות על החפיסות של משככי הכאבים. עוד נכתב כי המסמך דורש עדכון באשר לעלייה שחלה בשנים האחרונות ברישום אופיואידים לטיפול בכאב כרוני בישראל. "לאור הסכנה שבהעמקת משבר אופיואידים בישראל, המידע החדש שנצבר בשנים האחרונות מחייב התייחסות לתמונת המצב העדכנית".

ברל"א טענו כי המסמך מתעלם מהמידע שנצבר בארה"ב בנוגע לסכנות האופיואידים, ככל הנראה מתוך הנחה שמאפייני מערכת הבריאות הם כה שונים בין שתי המדינות; "ככל הנראה מתוך ההנחה שהמאפיינים השונים של מערכת הבריאות בישראל עושים אותה חסינה מפני משבר דומה". עוד צויין כי חלק ממחברי נייר העמדה נמצאים לכאורה בניגוד עניינים, שכן גופים הקרובים אליהם קיבלו תרומות מחברות תרופות המשווקות אופיואידים, כפי שקיבלה גם ההסתדרות הרפואית עצמה.

פרופ' ציון חגי, יו"ר ההסתדרות הרפואית, השיבה בשלילה לפנייה. "לאחר הבאת בקשתכם בפניו, יו"ר המכון לאיכות ברפואה לא מצא כי יש לעדכן נייר עמדה זה", כתב חגי. באשר לטענות הנוגעות לקבלת תרומות מחברות התרופות, השיב חגי כי סוגיה זו "נבחנה זה מכבר, בבואם של הגורמים הרלוונטיים לנסח את האמנה המשותפת של ההסתדרות הרפואית והארגונים היציגים של חברות התרופות הפועלות בישראל. 

"האמנה מסדירה את הקשר בין רופאים, איגודים וחברות לבין חברות תרופות. למען הסר ספק, יודגש כי הרופאים אשר שותפים לכתיבת ניירות העמדה של המכון לאיכות ברפואה פועלים משיקולים מקצועיים וללא משוא פנים".